Još u antičko doba, u dolini smaragdnih rijeka Une i Krušnice živjela je, prema legendi, djevojka po imenu Krupana koja je sagradila tvrđavu Pset na brežuljku oko kojeg će kasnije niknuti grad. I baš zbog toga što je lijepa poput djevojke, tako se je i prozvala – Bosanska Krupa.
Iako je po tom imenu poznata tek od 13. stoljeća, zna se da je područje za koje se pretpostavlja da se zvalo po župi Pset bilo naseljeno još u prahistorijsko doba keltsko-iliriskim plemenom Japodima o čemu svjedoče arheološki nalazi iz tog doba.
Prvi poznati vladari Krupe i krupske tvrđave bili su već u 13. stoljeću feudalci Babonići, kada je Krupa bila najvažnije mjesto u srednjem Pounju. Kasnije su je osvajale Osmanlije, kada je u njoj bila smještena kapetanija i kada se izgradila kao poznati trgovački centar koji su porušili Austrijanci 1894. godine.
Ovaj gradić na krajnjem sjeverozapadu Bosne i Hercegovine u potpunosti je okružen očaravajućim prirodnim ljepotama, koje su okosnica turističke ponude u Bosanskoj Krupi. No, kako i mimo prirodnih ljepota u ovom gradiću imate šta vidjeti, krenimo ispočetka…
Čim ste se zatekli u centru Bosanske Krupe ne možete a da ne primijetite ostatke tvrđave Pset u strogom centru grada, koja je nekada imala važnu vojno-odbrambenu ulogu, a oko koje je nastao grad. Oko nje razvila se i krupska čaršija, u čijem srcu se nalaze i tri sestre koje kao da jedna drugu ljube – katolička i pravoslavna crkva, te džamija, istinski svjedoci multikulturalnosti ovog grada. Prilikom šetnje čaršijom možete još obići i zgradu Doma kulture izgrađenu 1902. godine, koja pod svojim kamenim okriljem čuva pokretno blago BiH – nacionalni spomenik “Zavičajnu zbirku grafika Boška Karanovića”, vrhunskog grafičara ovog podneblja i osnivača Likovne kolonije “Krušnica”.
Od značajnih kulturno-historijskih spomenika ne propustite posjetiti ni ostatke starog grada Jezerskog iz 13. stoljeća i drvenu džamiju u istoimenom, prekrasnom bosanskom selu kroz kojeg se možete provozati i biciklima.
Kada siđete sa Pseta i pređete stari drveni most koji povezuje dvije obale rijeke Une, stići ćete do najpoznatijeg mjesta u gradu – izletišta Male ade koje se sastoji od sedam riječnih otočića na Uni povezanih drvenim mostovima. Izletište će oduševiti i vas i mališane jer je u potpunosti opremljeno dječijim igralištem, ljetnim terasama i ostalim potrebnim mobilijarom…
Ukoliko ipak želite protegnuti noge i uživati u šetnji kroz prekrasan gradski i prirodni pejzaž, preporučujemo da krenete uređenom pješačkom stazom dugom 4,5 kilometara prema izletištu Šujnovac smještenom u kotlini planine Grmeč. Zrak je na tom izletištu toliko okrepljujući za vaša pluća, da ga nazivaju i vazdušnom banjom.
Od posebnih prirodnih atrakcija izdavaja se i vrelo rijeke Krušnice, udaljeno 6 kilometara od centra grada, gdje ćete zateći vrlo impresivan prizor i hidrocentralu iz austro-ugarskog perioda koja i danas proizvodi električnu energiju. Cijeli tok rijeke Krušnice je izuzetno bogat ribom i često je mjesto održavanja takmičenja u mušičarenju (fly fishingu). Do izletišta Vrelo Krušnice iz Bosanske Krupe vozi turistički čamac (za 20 osoba), što ovom izletištu daje
Osim obilaska spomenutih izletišta, područje Bosanske Krupe možete obilaziti i aktivno – otići na neku turu sa Planinarskim društvom Grmeč, a okolina grada je idealna i za brdski biciklizam. Fantastične ture mogu vam pokazati članovi Kluba ekstremnih sportova “Urban X” kao i najpopularniju rutu: Bos. Krupa-Perna-Sokolov Kamen-Ćojluk-Bosanska Krupa. Ukoliko Bosansku Krupu obilazite za vrijeme toplih dana, ne propustite se okušati u raftingu i priuštiti sebi nezaboravnu avanturu sa UnatOure ekipom!
I to nije sve, na Uni i Krušnici koje su izuzetno bogate ribom možete pecati, voziti kajak, obavezno probati unsku ribu u nekom od mnogobrojnih restorana u prirodnom okruženju, kampovati, te odmarati u mnoštvu ribarskih kuća ili kuća za odmor koje su većinom smještene kraj vode.
Bosanska Krupa često je mjesto održavanja malih sajmova, ali i tradicionalnih manifestacija koje uvijek privlače veliki broj posjetilaca. Najpoznatija je utrka tradicionalnim unskim lađama svakog ljeta na manifestaciji “Unski lađari”, a popularne su i “Potraga za kraljicom Une” što predstavlja lov na plemenitu ribu mladicu.