Pošto Trojku čekaju veliki izazovi; rasklo u NiP-u i kongres SDP-a , pitanje je u kakvom će kapacitetu i sastavu nastupiti Trojka u narednim izborima. Takva situacija ide na ruku Fahrudinu Radončiću
Nedavni stup Farudina Raodnčića kod kontroverznog novinara Avde Avdića definitvno se može smatratri njegovim novim povratkom u politiku. On je to i sam potvrdio na način da je na takvo pitanje novinara odgovorio: “Da, SBB se vraća na velika vrata“.
SBB SE DIŽE IZ PEPELA
Kao što je poznato SBB je na lokalnim izborima učestvovala samo u Brčkom, gdje je ostvarila vrlo dobar rezultat, dok je apstinirala od izbora u oslim općinama.
Ako i zanemarimo šta je Radončić govorio, sam istup je neka vrsta političkog događaja. I ako bismo ga stavili u kontekst općih političkih dešavanja u Sarajevu nakon stranačkih svođenja računa nakon lokalnih izbora, kroz njegov istup možemo nazrijeti i neke političke trendove koji će se odvijati do narednih izbora.
Jer, Radočićev SBB je doživio izborni debakl na općim izborima 2020.godine. Tako da su mnogi smatrali da je ta stranka nestala sa poltičke scene. Sam Bakir Izetbegović voli reči da će i NiP, koji vodi Elmedin Koanaković, doživjeti sudbinu SBB-a, čime mu poručuje da će nestati sa političke scene.
Kuloari su vrlo često tvrdili da je Radončić teško bolestan i da se stoga ne pojavljuje u javnosti.
Dok je Dnevni Avaz, čiji je on utemeljitelj, u proteklom periodu potpuno stao na stranu stranakaTrojke, te ih podržavao na lokalnim izborima.
Stoga se činilo da Radončić osobno nema više interesa učestvovati u izbornim utrkama.
Ako bi se analizirali politički stavovi koje je Radončić iznio u spomenutom intervjuu, jasno je da je on političar kontinuiteta jer se u mnogim stvarima opetovao u odnosu na svoje posljednje političke istupe iz izborne kampanje 2020. godine.Izrazito je kritičan prema politici Bakira Izetbegovića, dok nije štedio ni lideraTrojke.
Da li se on time pozicionira za naredne izbore ili je zaista nezadovoljan dosadašnjom politikom Trojke, drugo je pitanje. On očito procjenjuje da je to njegov prostor političkog djelovanja da pridobije razočarane glasačeTrojke, odnosno razočarane pristalce SDA koji su nezadovoljni stranačkom politikom bračnog para Bakira i Sebije Izetbegović.
Dakle, on je očito svjestan da ga je posljednjeg izbornog poraza koštala koalicija sa SDA-om i DF-om, poznata kao „Petak 13“, ali i da se njegovi bivši glasači SBB-a otišli prema strankama Trojke.
Zaista ima nešto problemtično u koaliranju sa SDA-om, jer su, manje više, sve stranke nestajale nakon njihovog koalicionog „zagrljaja“.
To se na lokalnim izborima desilo sa DF-om. Iako su mediji poentirali sa lošim rezultatima NiP-a za općinska vjeća u sarajevskim općinama, tvrdeći da je ova stranka najveći gubitnik, ipak je najveći gubitnik ovih izbora bio DF.
Opća je ocjena da je na loš rezultata DF-a utjecala činjenica to što su vodili kampanju u neformalnoj koaliciji sa SDA-om. Osim što su dogovorno podržavali zajedničke kandidate, birači su stekli dojam da je Izetbegović poptuno prepustio kampanju, bar u Sarajevu, Željki Komšiću. Na neki način Komšić je bio SDA-ov odgovor na „sarajevsku priču“ uspona stranakaTrojke.
Pošto je SDA ipak uspjela vratiti glasače, a Izetbegović i pored pritiska međunarodne zajednice se ne želi povuči sa pozicije lidera stranke, lideri Trojke su svjesni da bi mogli imati ozbiljne probleme na narednim izborima.
Stoga je pitanje „koalicionog kapiciteta“ možda ključna riječ koju je Radončić izgovorio u spomenutom intervjuu. Teško je očekivati da će Izetbegović pridobiti neke nove stranke, osim DF-a, S za BiH i NESS-a, kao što je teško očekivati i da će Trojka pridobiti neke nove igrače uz sebe. A pošto je izvjesno da će povjerenje u Trojku padati, prije svega zbog loših ekonomskih rezultata, još jedan novi koalicioni partner bi bio zlata vrijedan. To bi očito mogao biti Radončić.
No, pošto već početkom slijedeće godine Trojku čekaju veliki izazovi; rasklo u NiP-u, kao i kongres SDP-a nakon kojeg odlazi Nermin Nikšić, pitanje je u kakvom će kapacitetu i sastavu nastupiti Trojka u narednim izborima.Takva situacija opet ide na ruku Radončiću koji bi se mogao nametnuti čak kao novi lider Trojke.
I na koncu tu je pitanje i zajedničkog kanidata Trojke za bošnjačkog šlana Predsjedništva BiH.Pošto je Radončić rekao da se za sada ne namjerava kandidirati, treba ga držati za riječ, ali ne treba isključiti i takvu mogućnost u slučaju da osigura podršku stranaka Trojke.
Ako bi mu protiv kandidati bili Bakir Izetbegović, Denis Zvizdić, ili Denis Bećirović, on bi imao šansu igrati protiv njih „jedan na jedan“.
Sve u svemu, Radončić je „uzburkao duhove“…