Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, Siniša Karan, izrazio je oštru reakciju na današnju akciju koju su realizirali Tužilaštvo BiH i SIPA u Bijeljini i Brčkom. Prema njegovim riječima, ova akcija predstavlja “svjesnu provokaciju eventualnog sukoba između dvije policije”, naglašavajući da RS neće podleći, kako je rekao, “malicioznim pokušajima” koji dolaze iz Sarajeva.
U jutrošnjoj akciji SIPA je hapšena grupa narkodilera po nalogu Tužilaštva BiH, što je izazvalo dodatnu napetost između institucija. Podsjetimo, Narodna skupština RS-a je prethodno, po nalogu predsjednika Milorada Dodika, zabranila djelovanje SIPA-e i Tužilaštva BiH na teritoriji Republike Srpske. Međutim, Ustavni sud BiH je ove zakone stavio van snage, što je omogućilo SIPA-i i Tužilaštvu da nastave svoje aktivnosti.
Karan je izjavio da su policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova RS čekali devet mjeseci na odobrenje Tužilaštva i Suda BiH kako bi mogli realizirati aktivnosti protiv organizovane kriminalne grupe, dok su sve istražne mjere već bile završene. Karan je dodao da smatra da je današnja akcija Tužilaštva BiH “svjesna provokacija”, koja je imala za cilj izazvati sukob između policijskih snaga.
“Predmet koji je stajao u ladici, tužilac Pašić danas je iskoristio za još jedno ‘potkusurivanje’ i provokaciju. Ne možemo na ovaj način gledati na današnju akciju koju je realizovalo vanustavno Tužilaštvo. RS nećemo dopustiti da podlegne ovakvim pokušajima”, poručio je Karan.
Siniša Karan je naglasio da Ministarstvo unutrašnjih poslova RS i dalje ostaje garant bezbjednosti Republike Srpske i da će nastaviti sa svojim naporima u borbi protiv organizovanog kriminala. On je također istakao da su mir i stabilnost za RS od neprocjenjive važnosti i da je očigledno da “neki drugi” ne dijele tu vrijednost.
“Ko ide u goste gdje im je rečeno da nisu dobrodošli? Ko brine o borbi protiv organizovanog kriminala, ako devet mjeseci ‘zavlači’ naše policijske službenike?” – pitao je Karan, dodajući da ovakvo ponašanje ne smije proći nekažnjeno. Karan je pozvao na hitnu ostavku glavnog tužioca Kajganića, smatrajući da su aktivnosti Tužilaštva BiH u ovom slučaju “neprofesionalne i nezakonite”.
Ovaj sukob između institucija i oštre izjave ministra Karana samo su dodatno pogoršali napetosti između političkih i pravosudnih tijela u Bosni i Hercegovini. Očekuje se da će ovaj slučaj imati ozbiljne političke i pravne posljedice, te da će dalja rasprava o nadležnostima i zakonitosti postupanja institucija biti centralna tema u nadolazećim danima.