Nakon što je Vijeće ministara BiH juče usvojilo Nacrt budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, kojim je predviđeno da dug iz arbitražnog postupka “Viaduct protiv BiH” bude plaćen iz dobiti Centralne banke (CB) BiH, oglasili su se iz CBBiH, iz čijeg se odgovora može zaključiti da taj novac do daljeg ostaje “pod ključem”.
“Uvažavajući novonastalu situaciju, a u skladu sa zakonskim normama i mandatom CBBiH, uplata dijela čistog profita na račun institucije zadužene za budžet Bosne i Hercegovine neće biti izvršena sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine CBBiH i time ugrožavanja stabilnosti CBBiH, kao i monetarne i finansijske stabilnosti”, navodi se u odgovoru CBBiH koji je došao u Fokus.
Riječ je, podsjetimo, o iznosu koji premašuje 110 miliona KM, pošto je, konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Washingtonu, Republika Srpska obavezana da slovenačkoj kompaniji isplati odštetu, zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.
Na jučerašnjoj sjednici VIjeća ministara BiH, prošao je prijedlog ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića, a koji uključuje isplatu duga “Viaductu” od novca Centralne banke BiH.
Na prethodnoj sjednici je Vijeće ministara BiH zatražio da ministarstvo, kojim rukovodi Amidžić, hitno pripremi i dostavi korigovani tekst nacrta, u kojem bi bila isplanirana sredstva za izvršenje arbitražne presude.
Amidžić je to i učinio na način da je predložio da dug “Viaductu” bude isplaćen preraspoređivanjem dobiti Centralne banke BiH u ukupnom iznosu od 200 miliona KM.
Za isplatu duga, prema njegovom prijedlogu, bilo bi izdvojeno nešto više od 110 miliona, dok bi “kusur” podijelili entiteti, u omjeru dvije trećine za FBiH, a trećina za Republiku Srpsku.
Upravno vijeće CBBiH je na trećoj sjednici održanoj 27. marta 2025. godine usvojilo Finansijski izvještaj CBBiH za godinu koja je završila 31. decembra 2024. godine, kao i Odluku o raspodjeli čistog profita CBBiH za godinu koja je završila 31. decembra 2024. godine, u kojoj stoji da je Centralna banka Bosne i Hercegovine u 2024. ostvarila čisti profit u iznosu od 412.599.585 KM.
Temeljem člana 27. Zakona o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine i Odluke Upravnog vijeća Centralne banke Bosne i Hercegovine od 27.3.2025. godine, dio ostvarene dobiti u iznosu 244.306.831 KM raspoređuje se na račun obaveze prema instituciji koja je zadužena za budžet Bosne i Hercegovine – Ministarstvo finansija i trezora BiH.
“Uvažavajući novonastalu situaciju, a u skladu sa zakonskim normama (odredbama zakona o CBBiH) i mandatom CBBiH, uplata dijela čistog profita na račun institucije zadužene za budžet Bosne i Hercegovine neće biti izvršena sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine CBBiH i time ugrožavanja stabilnosti CBBiH, kao i monetarne i finansijske stabilnosti”, istaknuli su iz Centralne banke.
Oni ističu da CBBiH sve svoje nadležnosti izvršava preko Centralnog ureda, glavnih jedinica i filijala te da su spremni da u skladu sa zakonskim normama, mandatom i ovlaštenjima, odgovore na prijetnje ugrožavanju naše imovine i osiguraju nesmetanu provedbu svih zakonskih nadležnosti CBBiH.
“CBBiH ostaje i dalje dosljedna svom osnovnom zadatku, očuvanju monetarne i finansijske stabilnosti Bosne i Hercegovine, te politici investiranja u skladu sa zakonski definiranim ciljevima i zadacima, što podrazumijeva da se službenim deviznim rezervama upravlja prvenstveno na siguran način”, rekli su.
Ističu da je Centralna banka Bosne i Hercegovine nezavisna institucija monetarne vlasti u BiH, čija je misija očuvanje monetarne i finansijske stabilnosti kroz održavanje stabilnosti domaće valute, konvertibilne marke.
CBBiH je prvi zahtjev za dobrovoljno izvršenje presude od pravnog zastupnika “Viaducta” zaprimila 7. februara 2025. godine, a zatim 13. marta 2025. godine Rješenje o izvršenju nad imovinom CBBiH koje je donio Opštinski sud u Mostaru, a na koje je CBBiH, putem Pravobranilaštva BiH u zakonskom roku uložila žalbu. Postupak po žalbi je još uvijek u toku.