U intervjuu za srbijansku agenciju Tanjug, ambasador Bosne i Hercegovine u Srbiji Aleksandar Vranješ izazvao je buru reakcija tvrdnjama koje ozbiljno dovode u pitanje njegovu diplomatsku ulogu i lojalnost institucijama BiH.
Vranješ je, između ostalog, izjavio da je primarno odgovoran Republici Srpskoj, a ne Sarajevu, te da Ministarstvo vanjskih poslova BiH ima tek tehničku, a ne političku nadležnost nad vanjskom politikom.
“Ja sam srpski ambasador u BiH, mene nije birao neko u Sarajevu. Predsjednik Republike Srpske je predložio članu Predsjedništva iz reda sprskog naroda sve nas srpske ambasadore BiH. Nemamo mi potrebu da sad nešto simuliramo, prošlo je vrijeme Jugoslavije i da ja sad treba nešto da simuliram da sam predstavnik političkog Sarajeva”, rekao je Vranješ.
Ovakvom izjavom, ambasador nastavlja ustaljenu, ali i protivustavnu praksu po kojoj se članovi Predsjedništva BiH isključivo etnički etiketiraju kao “srpski”, “hrvatski” ili “bošnjački” predstavnici, što je u suprotnosti s konceptom kolektivnog Predsjedništva.
Pritom je otišao i korak dalje, nazivajući oba druga člana Predsjedništva BiH – Željka Komšića i Denisa Bećirovića – “bošnjačkim članovima Predsjedništva”.
Na pitanje da li podnosi izvještaje Ministarstvu vanjskih poslova BiH, Vranješ je direktno odgovorio:
“Ne šaljem izvještaje u MVP BiH”, dodajući da “odgovara Banjoj Luci”.
Ambasador Vranješ, poznat po sličnim izjavama tokom svog mandata, već je ranije bio suočen s inicijativama za smjenu zbog javnih nastupa koje mnogi ocjenjuju kao antidržavne.
Komentirajući sigurnosnu situaciju u BiH, istakao je ulogu međunarodnih snaga kao korisnu:
“Oni su monitoring, nama su oni korisni jer njihov izvještaj kad kaže da ne postoji sigurnosni rizik on je relevantan u Ujedinjenim nacijama”, izjavio je Vranješ.
Uzimajući u obzir sve što je izrečeno, kao i ranije kontroverzne nastupe, sve češće se postavlja pitanje: treba li Aleksandar Vranješ biti hitno smijenjen s pozicije ambasadora BiH u Srbiji?