Glavna meta jučerašnje akcije FUP-a, u sklopu koje je uhapšeno više od 20 osoba, među kojima i 17 policajaca, jeste kompanija iz Posušja „Lager“. O njihovih ilegalnim poslovima s privatnim rudnikom „Kamengrad“ u Sanskom Mostu piše se već godinama.
Nakon akcije FUP-a ispostavilo se da se to sve održavalo podmićivanjem svih koji su mogli pomoći, a među njima i 17 policajaca.
Koncesije u „Kamengradu“ kompanija „Lager“ vrši još od 2015. godine, iako su se koncesiji protivili mještani i poljoprivrednici iz sela. Traženo je od Vlade USK da poništi ugovor, a od federalnih institucija da ukinu dozvole za eksploataciju, no nadležne institucije su utvrdile da nema zakonskih preduslova da se raskine ugovor.
Građani su se žalili na uzurpaciju privatne imovine, odlaganje jalovine na njihova zemljišta, uništavanje putnih komunikacija i ugrožavanje vodotoka.
Ova kompanija, koja se povezuje s brojnim kontroverzama, zahvaljujući prvenstveno velikim ugovorima s „Elektroprivredom BiH“ i rudnicima koji su dio koncerna, u prošloj godini je skočila na drugo mjesto kompanija s najvećom dobiti u FBiH.
Što se tiče rudnika, oni kupuju potrebnu opremu u kompaniji „Lager“, dok „Elektroprivreda BiH“ kupuje ugalj za „Termoelektranu“ Kakanj, iako u Kaknju postoji rudnik mrkog uglja.
Drugu godinu u nizu „Elektroprivreda BiH“ kupuje za ove potrebe 400.000 tona mrkog uglja, a iz „Elektroprivrede BiH“ kažu da su u novembru 2024. godine zaključili posljednji ugovor, a isporuka se vrši sukcesivno do kraja jula. Kažu da u ovoj godini nisu zaključili niti jedan ugovor. Ugovori s „Lagerom“ postoje već godinama, samo je razlika u količini uglja, tako da ni promjene vlasti i uprave nisu utjecale na njihove biznise.
U 2023. godini procijenjena vrijednost javne nabavke iznosila je 70,12 miliona KM bez PDV-a, a za 2024. godinu nije poznato.
Ured za reviziju institucija u FBiH je još 2022. godine pisao o tome da se zaključuje ugovor s „Lagerom“ iznad procijenjene vrijednosti nabavke, i to za čak 24 miliona KM. Iako je sedam kompanija tada predalo dokumentaciju, na kraju je misteriozno samo pristigla prijava „Lagera“.
– Procijenjena vrijednost nabavke je 81.147.000 KM, a ugovor je zaključen na 105.180.000 KM, što je više od procijenjene vrijednosti za 29,6 posto, odnosno 24.033.000 KM, te ne možemo potvrditi opravdanost zaključenja ugovora iznad procijenjene vrijednosti nabavke – saopćio je Ured za reviziju FBiH.
Protiv vlasnika “Lagera” Milenka Bašića i direktora kompanije podignuta je optužnica u Hrvatskoj zbog Vjetroelektrane Krš-Pađene na području Knina, a terete se da su podmićivali tadašnju državnu sekretarku u Ministarstvu uprave Hrvatske, kako bi isposlovala dozvole, rješenja i ugovore potrebne za izgradnju, puštanje u rad, proizvodnju i prodaju električne energije. Sporna vjetroelektrana je spominjana i u izvještaju State Departmenta kao primjer korupcije.