Objava konkursa slovenske zdravstvene ustanove na stranici Javne ustanove Služba za zapošljavanje Unsko-sanskog kantona izazvala je burne reakcije javnosti.
Riječ je o oglasu za posao u inostranstvu – tačnije, za ljekare koji žele raditi u Sloveniji. I to ne bi bio presedan da konkurs nije objavljen na zvaničnoj stranici domaće institucije, dok se domaći zdravstveni sistem suočava sa ozbiljnim nedostatkom kadra.
Reakcije građana nisu izostale. Jedan od statusa na društvenim mrežama, koji se brzo proširio internetom, glasio je:
„Drugarice i drugovi i svi oni koji me osjećaju tako ili ne osjećaju, drage sugrađanke i sugrađani, da vas pitam nešto diskretno – jesmo li mi ikako normalni? Javna ustanova objavljuje oglas da doktori idu u Sloveniju, a zna se da ih svaki dan manje ima. Meni ovo izgleda kao da sama država poručuje: hajte vi djeco odavde, od ovog nema ništa.“
I zaista, postavlja se ozbiljno pitanje – u kakvom je stanju zdravstvo kada institucije koje bi trebale raditi na zapošljavanju unutar zemlje promoviraju odliv stručnog kadra?
Odlazak medicinskog osoblja iz Unsko-sanskog kantona nije nova tema. Godinama se upozorava da se ljekari i medicinske sestre iseljavaju zbog boljih uslova rada i većih plata u zapadnim zemljama. Bolnice u Bihaću, Cazinu, Sanskom Mostu i drugim gradovima već osjećaju posljedice – manje specijalista, duže liste čekanja i preopterećeni zdravstveni radnici.
Međutim, objavljivanje ovakvih konkursa u okviru domaćih službi za zapošljavanje za mnoge je crvena linija. Građani se pitaju – da li je ovo kapitulacija sistema?
Jer, ako institucije koje bi trebale graditi budućnost rade na tome da stručnjaci napuste zemlju, onda više nije riječ samo o ličnim odlukama pojedinaca, već o poraznoj poruci cijelom društvu: „Ovdje više nema nade.“
U međuvremenu, vlasti šute, a komentari ispod sporne objave na stranici Zavoda za zapošljavanje USK sve su brojniji i gnjevniji.
Građani ne traže čudo – traže razum, plan i poštovanje onih koji još uvijek žele da ostanu i liječe ovaj narod. Ako ih još ima.