Dok svakodnevni život u Bihaću postaje sve skuplji za obične građane, njihovi izabrani predstavnici – vijećnici Gradskog vijeća – odlučuju se nagraditi većim naknadama. Povećanje primanja usvojeno je u tišini, bez javne rasprave, a uz gotovo potpunu šutnju vijećničke većine.
Na 12. redovnoj sjednici Gradskog vijeća Bihaća, izglasana je Odluka o povećanju administrativnih taksi. Iako se povećanje pravdalo činjenicom da usklađivanje nije rađeno deset godina, ova odluka će nesumnjivo dodatno opteretiti budžete građana koji već jedva sastavljaju kraj s krajem.
No ono što je uslijedilo još je šokantnije – vijećnici su iskoristili priliku da povećaju vlastite naknade, iako taj prijedlog nije bio predviđen za dnevni red. Podsjetimo, na prethodnom zasjedanju isti prijedlog je odbijen. Ovoga puta, bez ikakve najave, uvršten je i usvojen s 20 glasova „za“.
Jedini koji se usudio glasati protiv bio je nezavisni vijećnik Hasan Fatkić. Ostali – iako prisutni u sali – odabrali su pasivnost: nisu glasali ni „za“, ni „protiv“, niti su bili „suzdržani“. Time su, svjesno ili ne, omogućili da odluka prođe bez prepreka, i bez potrebe da se pred javnošću pravdaju zbog povećanja vlastitih primanja.
Ovakva praksa – gdje vijećnici iz sjene povećavaju vlastite naknade dok građanima istovremeno rastu takse, komunalne usluge i životni troškovi – predstavlja ozbiljan udarac povjerenju u lokalnu vlast.
Transparentnost – riječ koja izostaje iz rječnika gradske politike
Do ovog trenutka, iz Gradske uprave nije stiglo nikakvo obrazloženje o konkretnim iznosima povećanja niti o razlozima zbog kojih se prijedlog, prethodno odbijen, ponovo našao na stolu. Nedostatak transparentnosti u odlučivanju i ignorisanje osnovnih demokratskih principa – kao što su javna rasprava i odgovornost prema biračima – sve su prisutniji obrasci u lokalnoj politici.
Građani Bihaća, s razlogom, izražavaju nezadovoljstvo i ogorčenost na društvenim mrežama, nazivajući potez vijećnika „beščasnim“, „sebičnim“ i „politički neodgovornim“.
I dok građani broje marke na kasi, njihovi predstavnici u vijećničkim klupama broje dodatne naknade.
Ova odluka Gradskog vijeća Bihaća nije samo tehničko pitanje finansija – to je jasan pokazatelj odnosa vlasti prema onima koji su ih izabrali.
Ako vijećnici ne osjećaju potrebu da javno objasne ili opravdaju povećanje vlastitih primanja, onda se postavlja ključno pitanje: predstavljaju li oni stvarno građane – ili samo sebe?