Promjena vremena, posebno prijelaz iz suhog u kišni zrak, može značajno uticati na naše zdravlje i imunološki sistem.
Kiša može izgledati kao samo vremenski fenomen, ali naučna istraživanja sugerišu da ona pokreće prirodne procese u tijelu koji mogu pomoći u detoksikaciji i imunološkoj adaptaciji.
Ispiranje toksina
Kiša ima ključnu ulogu u čišćenju atmosfere. Tokom padavina, kišni kapljici fizički uklanjaju štetne čestice, kao što su prašina, polen, smog i hemijski zagađivači, koji mogu izazvati alergije ili respiratorne probleme.
Smjena vremena dovodi do povećanja vlažnosti zraka, što može smanjiti koncentraciju aerosolnih tvari koje nas inače izlažu oksidativnom stresu i upalama.
Može aktivirati i naš imunološki sistem na način koji pojačava odbrambene reakcije tijela. Vlažniji zrak omogućuje lakše disanje i povećava dotok kisika u organizam, što poboljšava funkcionalnost imuniteta.
Naučna istraživanja pokazuju da kišni dani mogu pojačati produkciju antitijela i bijelih krvnih stanica, čime tijelo postaje otpornije na infekcije i bolesti.
Brža detoksikacija
Kišni dani također pomažu u detoksikaciji organizma. Vlažniji zrak smanjuje prašinu i druge zagađivače koji mogu biti neprirodni stresori za tijelo. Detoksikacija se ubrzava kroz poboljšano disanje i povećanu hidrataciju organizma zbog većeg unosa vlage.
Ovaj proces pomaže tijelu da se brže oslobodi toksina i nečistoća, čineći nas zdravijima i energičnijima.
(Vijesti.ba)