On je ponovio stav da ne želi „unitarnu Bosnu i Hercegovinu“ i da Republika Srpska u takvoj državi neće biti
Potpis koji je na današnji dan 1995. godine dat na Dejtonski mirovni sporazum imao je ambiciju da napravi trajno rješenje u Bosni i Hercegovini koje je definisano kroz njen Ustav, ali naravno i da zaustavi rat.
„Jedini koji su uporno svih ovih decenija držali do Dejtonskog mirovnog sporazuma su Srbi, Republika Srpska i Srbija. A oni koji su u ime međunarodne zajednice, prije svega Amerikanci, govorili kako stoje iza Dejtonskog sporazuma lažu, jer su to pokušali da urade kao prelazni dokument ka nečemu što su oni kreirali, a to je unitarna Bosna i Hercegovina“, rekao je Dodik u Banjaluci.
On je ponovio stav da ne želi „unitarnu Bosnu i Hercegovinu“ i da Republika Srpska u takvoj državi neće biti.
„Mi možemo da prihvatimo da nas vratite na Ustav Dejtona i da ostanemo u Bosni i Hercegovini, ako to nije mi ne prihvatamo unitarnu Bosnu i Hercegovini i mislimo da mi moramo da gradimo našu samostalnost“, rekao je on.
Upitao je zašto je politički nekorektno da predstavnici naroda govore o interesu naroda i pozvao je one koji sumnjanju u njegove stavove da sprovedu anketu sa pitanjem hoće li Srbi nezavisnost od unitarne Bosne i Hercegovine.
„Sjećate se da su u Crnoj Gori, kada su se odvajali, dali procenat od 55% da glasa za nezavisnost računajući da će se morati pribaviti ogroman broj glasova za tako nešto. Evo ja sad pristajem na 75% da nam daju i da odemo na referendum, da vidimo da li ovaj narod hoće da živi u unitarnoj Bosni i Hercegovini ili ne želi“, predložio je.