Govoreći o rekonstrukciji vlasti u USK-u, Nermin Ogrešević, predsjednik Narodnog evropskog saveza, istakao je da se u ovom kantonu ‘desila klasična SDA’.
Očekivali smo da se trebamo okupljati, jačati snage, povjerovali smo da je SDA to shvatila, i da ćemo graditi povjerenje, kazao je on u emisiji Rezime.
„Najviše je ovdje izgubilo povjerenje. SDA-ovcima su falile pozicije, uradili su to i radi konkurentnosti NES-a. Oni nemaju vizija, osim pozicija. Očekivao sam da će rukovodstvo SDA stati iza vrijednosti. Znači li njihova saradnja sa Trojkom da mi nemamo problema. To je takva poruka“, navodi Ogrešević, dodavši da NES vjeruje u partnerstvo sa SBiH.
Ogrešević, između ostalog, kaže da se NES zalaže za donošenje izmjena izbornog zakona koji će osigurati poštene izbore.
„Opozicija je podržala zaključak kojim se obavezalo Vijeće ministara BiH da predloži izmjene i dopune izbornog zakona, međutim Vijeće ministara dosada nije ništa uradilo. Prema tome, opservacija visokog predstavnika u smislu da se obraća političarima, ne stoji u onom dijelu jer je vlast odgovorna upravo za predlaganje izmjene i dopuna izbornog zakona“, smatra on.
Naglašava da je opozicija spremna podržati tehničke izmjene izbornog zakona. Od Trojke, HDZ-a i SNSD-a se očekuje da predlože takve izmjene izbornog zakona i to će imati podršku u parlamentu, naveo je Ogrešević.
„Prilika je sad da svi pokažemo jesmo li načelno za poštene izbore ili samo suštinski. Tu će se naročito morati pokazati HDZ i SNSD, oni moraju sa svojim aktivnostima kroz Vijeće ministara i parlamentarnu skupštinu dati priliku da glasamo za takve izmjene“, poručio je on.
Pojasnio je i šta možemo očekivati od PDP-a i SDS-a ako visoki predstavnik nametne tehničke izmjene izbornog zakona, ukoliko to prihvate to bi de facto značilo i priznavanje Christiana Schmidta.
„U BiH je očito sve uzročno-posljedično povezano. Imamo opću komplikaciju i donekle kontrolirani haos. Bolje bi bilo da parlamentarna skupština usvoji izmjene izbornog zakona nego da ga nameće visoki predstavnik. Mislim da treba pritisak raditi na aktuelno Vijeće ministara i parlamentarnu većinu i da ih mi usvojimo“, rekao je Ogrešević.
O hapšenjima Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića kaže da je to ‘presedan i vrlo ozbiljna situacija da bude uhapšen predsjednik suda’.
„U svakoj zemlji pa i u BiH oni koji su odgovorni za njegovo hapšenje moraju nositi tu odgovornost i očekujemo na kraju tog procesa da to hapšenje bude opravdano jer to nije mala stvar. To kompromitira cijeli pravosudni sistem. Mi imamo latentni sukob na relaciji Sud BiH i Tužilaštvo BiH. Imamo nekoliko tužilaca u disciplinskom postupku. Svi ti događaji utječu na povjerenje građana u pravosudni sistem“, kazao je Ogrešević.
Međunarodna zajednica je vodila postupak reforme pravosuđa i u ovom trenutku možemo reći da je to kompromitirana reforma i da je ona neuspješna, kategoričan je on.
„Borba protiv kriminala i korupcije mora biti cjelovita. Sistemska, organizirana, uređena. Ovakav način kad se biraju trenuci i slučajevi ona stvara nepovjerenje. Imamo kompromitaciju suda, zašto se to dešava u trenutku dok se vodi postupak protiv Milorada Dodika. Možemo i na taj način razmišljati, da je to sve pomalo i povezano“, smatra Ogrešević.
Ističe i da su neprovjerene izjave ministra Nenada Nešića o hapšenju odvjetnice Senke Nožica – neozbiljne i neodgovorne.
„U njega imam malo ili nimalo povjerenja, a vjerujem i značajan broj građana. Ipak je njemu bio prioritet da bude u izbornom štabu Vučićevog SNS-a. Bio sam frapiran kad sam to vidio. Dodik, Nešić, Mandić iz Crne Gore, kakva je to poruka, to su ipak funkcioneri bosanske države. To je poruka razvaljivanja. Vučić i Srbija ne poštuju suverenitet BiH i to je izvor svih problema. S tim ćemo se morati boriti u budućnosti. Moramo se uozbiljiti, vremena su teška. Da postoji volja SNSD-a i drugih političkih aktera mi bismo mogli funkcionirati kao normalna zemlja“, tvrdi Ogrešević.
Kada je riječ o evropskom putu BiH, ocijenio je da je iluzorno očekivati da mi možemo ispuniti 14 prioriteta u cjelini do zadanog roka.
„Možemo početi raditi na njima. NES će podržati sve reformske zakone koji su u skladu sa evropskim standardima. Ono u čemu vlast griješi, naročito iz Trojke, što aktivnije ne uključe opoziciju. Ne treba biti pozicije i opozicije kada su u pitanju evropske integracije“, navodi Ogrešević.
Ogrešević je rekao i da je Čovićev utjecaj neosporan i da on diktira tempo, a najslabiji partner u vlasti je Trojka.
„Pozicija HDZ-a i kako se on postavlja je da oni diktiraju tempo. Vidimo da kroz rad Federalne vlade i nerad parlamenta, ova godina je prošla bez da se išta uradilo osim kadroviranja. Čović ima svoje političke ciljeve, jedan od njih je izbor Marina Vukoje u Ustavni sud i sve ostalo je podređeno tome. Na državnom nivou uloga Dodika i SNSD-a je značajna jer oni imaju četiri delegata u Domu naroda. Prema tome, oni imaju oni najviše utjecaja i odgovornosti. Ako smo u zastoju na evropskom putu, oni su odgovorni“, pojasnio je on.