Lažne diplome i dalje su pod lupom Tužilaštva BiH. Da li ih ima na Nezavisnom univerzitetu Banjaluka, provjeravala je SIPA pod nadzorom Tužilaštva, a po nalogu Suda BiH. Bez hapšenja i pretresa. Oduzeta je obimna dokumentacije. Na desetine studentskih dosijea.
Aktivnosti se realiziraju u okviru akcije Klaster u kojoj se istražuje nezakonito izdavanje velikog broja univerzitetskih diploma u svim krajevima BiH. U Banjaluci je izuzeta obimna dokumentacija koja između ostalog obuhvata i dosije studenata za koje postoji sumnja da sadrže dokaze o nezakonito postupanju, rekao je Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.
Prije skoro godinu dana u akciji Klaster uhapšeno je 11 osoba. Među njima bili su rektori, dekani, profesori. Imena osumnjičenih zvanično nisu objavljena, a Tužilaštvo BiH je predmet vodilo pod nazivom “Dušan Perić i drugi”. Državno tužilaštvo ih tereti da su prodajom diploma stekli korist u iznosu od oko 600.000 maraka. Danas sve se dešava zbog sumnje:
Da su počinjena krivična djela „Organizovani kriminal“, „Nedopuštena trgovina“ i „Pranje novca“ propisana Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine, kao i krivična djela iz krivičnih zakona Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine i Brčko Distrikta i to „Podstrekavanje“, „Zloupotreba položaja ili ovlaštenja“, „Falsifikovanje ili uništenje službene isprave“ i „Krivotvorenje službene isprave“”, rekla je Jelena Miovčić iz SIPA-e.
Nosioci “lažnih” diploma, prema istraživanju tada novinara Inforadara Almedina Šišića bila su i tri prikrivena istražitelja SIPA-e koji su, kako kaže, ekspresno završili fakultet i dobili status akademskih građana. No, oni nisu jedini.
I znaju se njihova imena, znaju se imena ljudi koji su izdali diplome, znaju se imena fakulteta gdje su ih završili, ali pod navodnicima svoje studije i tako se klupko počelo odmotavati i postoji niz dokaza i ovo je dakle samo šlag na tortu“, naveo je Almedin Šišić s portala Valter.
Revizijom u Federaciji BiH utvrđene su 92 krivotvorene diplome uposlenih u institucijama, zavodima, agencijama i preduzećima. U Republici Srpskoj nisu pokretane posebne provjere diploma u javnom sektoru.
Ali više nije ni javna tajna da danas desetine, na stotine, na stotine i stotine imamo zaposlenih kadrova u institucijama entietskim , državnim, sa lažnim kupljenim fakultetskim diplomama” , kazao je Šišić.
No, ministru Željku Budimiru, da li takvih slučajeva ima u Vladi, još od ranije nije poznato.
Nemam, nemam te informacije, ali pretpostavljam, svako ko je bio predmet tih istražnih radnji, nebitno je gdje on radi i nema amnestiranja u ovim slučajevima“, rekao je Budimir.
Inače, aktuelni ministar svojevremeno bio je angažova