Međunarodna kulturna manifestacija “Mostarsko ljeto 2026” svečano je otvorena u četvrtak navečer na platou iza Gimnazije Mostar koncertom pjevačice Šejle Zonić.
Manifestaciju je službeno otvorila koordinatorica “Mostarskog ljeta” Nataša Jekić, istakavši kako program ove godine donosi izuzetno bogat i raznovrstan sadržaj.

“Sa zadovoljstvom mogu reći da ‘Mostarsko ljeto’ i ove godine okuplja umjetnike iz cijele Bosne i Hercegovine i regije te smo za ovogodišnje izdanje pripremili gotovo 50 različitih kulturnih sadržaja. Ova manifestacija već godinama predstavlja simbol zajedništva, kulturnog dijaloga i susreta različitih umjetničkih izraza”, izjavila je Jekić, zahvalivši partnerima, pokroviteljima i publici na podršci.

Nakon ceremonije otvaranja uslijedio je koncert Šejle Zonić, kojoj je ovo prvi samostalni nastup na otvorenom u Mostaru.

“Posebno me raduje što sam imala priliku otvoriti manifestaciju ‘Mostarsko ljeto’, kao i svoju ljetnu koncertnu sezonu. Večer smo proveli u sjajnoj atmosferi i zaista mi je bilo zadovoljstvo nastupiti pred mostarskom publikom. Potrudili smo se pripremiti raznovrstan program s pjesmama za sve generacije, od 7 do 77 godina”, kazala je Zonić, podsjetivši da je u Mostaru ranije nastupala kao članica sastava Divanhana.
U okviru ovogodišnjeg „Mostarskog ljeta“ bit će realizovano 50 kulturnih programa u organizaciji šest gradskih institucija kulture: Centra za kulturu Mostar, Narodnog pozorišta u Mostaru, Muzeja Hercegovine, Narodne biblioteke, Pozorišta lutaka i Muzičkog centra Pavarotti, a u partnerstvu s Institutom “Yunus Emre” Mostar i Omladinskim kulturnim centrom (OKC) Abrašević.

Pokrovitelji manifestacije su Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), Grad Mostar, Gradsko vijeće Grada Mostara, te turističke zajednice HNK-a i Grada Mostara.
Program se nastavlja u petak u Centru za kulturu Mostar, gdje će s početkom u 20:30 sati biti otvorena izložba „Trag u bakru“, autora Dine Pandura.
(Vijesti.ba)

