Ako vam automobil stoji parkiran duže vrijeme, to može dovesti do određenih problema – jedan od najčešćih tiče se kočnica.
Diskovi, odnosno bubnjevi kočnica izrađeni su od legure čelika sa minimalnom antikorozivnom zaštitom.
Nakon samo nekoliko sati stajanja u vlažnom okruženju, naročito tokom zimskih mjeseci kada su kočnice izložene i soli, na njihovim površinama počinje da se razvija fini sloj hrđe.
Što duže automobil stoji, situacija postaje gora, posebno na loše dreniranim parkirnim površinama koje nisu suhe. Korozija će se širiti, a efikasnost kočnica će opadati.
Kada ponovo koristite automobil nakon nekoliko dana ili nedjelja nekorištenja, važno je preduzeti određene mjere predostrožnosti.
Prije polaska, nekoliko puta lagano pritisnite i otpustite papučicu kočnice. Kada krenete, ponovite isti postupak – lagano stisnite kočnicu, ali vodite računa da ne ugrožavate ostale učesnike u saobraćaju, posebno vozila iza vas, prenosi Revijahak.
Ovim postupkom uklonićete površinsku hrđu sa kočnica i spriječiti pad njihovih performansi kada vam budu potrebne.
Također je važno da obratite pažnju na zvuk kočenja – ukoliko se škripanje i cviljenje nastave i nakon što ste nekoliko puta pritisnuli kočnicu, preporučljivo je da stručnjak pregleda vaš kočioni sistem.
Prije nego što ostavite automobil na duže vrijeme, savjetuje se da tokom vožnje na suhoj podlozi lagano pritisnete kočnice kako biste ih očistili od prljavštine i nečistoća.
(Vijesti.ba)