Iako je glavna atrakcija trebao biti francuski mjuzikl “Partir un jour”, pažnju medija i javnosti u potpunosti je ukrao De Niro, čiji je dolazak izazvao buru među paparazzima i publikom.
Crvenim tepihom prošetali su bivši dobitnici Zlatne palme Quentin Tarantino i Sean Baker, uz poznata lica poput Eve Longorije, Julije Garner, Heidi Klum i Alessandre Ambrosio. Ipak, veliki izostanak večeri bio je Tom Cruise, čija se premijera filma “Mission: Impossible — The Final Reckoning” također očekivala s velikim interesovanjem.
Juliette Binoche, predsjednica ovogodišnjeg žirija, stigla je držeći se za ruke sa članovima žirija: Jeremyjem Strongom, Halle Berry i rediteljicom Payal Kapadia. De Niro je dočekan ovacijama na crvenom tepihu.
Uprkos glasinama o novoj zabrani haljina koje „previše otkrivaju“, modna policija Cannesa očigledno nije bila stroga kao najavljeno – glamur i odvažni modni izrazi su i dalje dominirali.
Ispred festivalske palače, održani su protesti radnika angažovanih na festivalu, nezadovoljnih radnim uslovima i nedostatkom beneficija.
Unutar Palače, Robert De Niro održao je snažan govor koji je izazvao snažne reakcije publike. Prihvaćajući nagradu za životno djelo, iskoristio je priliku da pošalje političku poruku:
„Moramo djelovati sada. Bez nasilja, ali s velikom strašću i odlučnošću. Vrijeme je da se svi kojima je stalo do slobode organizuju, protestuju, a kada dođu izbori – da glasaju.“
Glumac je pozvao prisutne da narednih 11 dana, kroz proslavu umjetnosti, pošalju snažnu poruku o otporu, solidarnosti i kulturnom značaju slobodnog izražavanja.
Cannes je tako još jednom pokazao da je više od glamura – pozornica na kojoj umjetnost i politika kroče ruku pod ruku.
(Vijesti.ba)