Obilježavanje Vidovdana, 28. juna, koje se u entitetu Republika Srpska proslavlja i kao krsna slava bivše Vojske RS i 3. pješadijskog (RS) puka Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, izazvalo je novu kontroverzu unutar vojnog sistema BiH. Naime, dvojica oficira OSBiH – pukovnik Miroslav Baljak i major Dragan Stevanović – nosili su, pored zvaničnih obilježja, i grb vojvode Stepe Stepanovića, što je suprotno propisima.
Prema informacijama koje su objavljene u javnosti, oficiri su se na Vidovdan pojavili s dodatnim obilježjem na lijevom ramenu – ispod pukovskog znaka – iako zakon jasno propisuje uslove pod kojima se to smije činiti.
Šta kaže zakon?
Član 158. Zakona o službi u Oružanim snagama BiH precizira da:
svi pripadnici OSBiH na desnom ramenu moraju nositi zastavu Bosne i Hercegovine,
na lijevom ramenu se može nositi obilježje puka kojem pripadnik pripada,
sva dodatna obilježja (npr. brigade, institucije, historijske ličnosti) mogu se nositi isključivo uz odobrenje ministra odbrane BiH.
Na direktno pitanje novinara, ministar odbrane BiH Zukan Helez potvrdio je:
“Nisam potpisao odobrenje.”
To znači da je nošenje grba vojvode Stepe Stepanovića bilo protivzakonito i bez prethodne saglasnosti nadležnog ministra.
Ko je odgovoran?
Pukovnik Baljak je komandant 3. pješadijskog bataljona 5. pješadijske brigade OSBiH. Njegov neposredno nadređeni – brigadni general Fahir Žilić – po zakonu ima obavezu da pokrene disciplinski postupak zbog kršenja pravila službe.
Dodatno, odgovornost leži i na brigadnom generalu Edinu Faki, generalnom inspektoru Ministarstva odbrane BiH, koji je dužan da – čak i bez naloga ministra – pokrene preliminarnu istragu kako bi se utvrdile sve činjenice.
Dostupne fotografije i podaci s društvenih mreža jasno dokumentuju da su spomenuti oficiri nosili neodobrena obilježja, što se kvalificira kao disciplinski prekršaj.
Ovaj slučaj otvara važno pitanje funkcionisanja vojne hijerarhije i poštivanja državnih zakona. Posebno u Oružanim snagama koje predstavljaju zajednički stub suvereniteta i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, zakonitost i neutralnost moraju biti iznad bilo kakvih političkih, vjerskih ili entitetskih obilježja.
Ostaje da se vidi hoće li nadležne institucije reagovati u skladu sa zakonom, ili će se i ovaj slučaj pridružiti nizu neprocesuiranih narušavanja vojne discipline.