Kazao je da OHR nikada nije trebao biti trajna institucija, težnje BiH za evropskim integracijama ugradiće se u Dejtonski sporazum, a kroz pravni kontinuitet Republike Bosne i Hercegovine.
Bosna i Hercegovina se suočava sa teškom situacijom i niko ne bi pomislio da će međunarodna zajednica biti toliko potrebna i nakon 30 godina, kazao je Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH u okviru obraćanja Vijeću sigurnosti UN-a, gdje je danas podnio 67. izvještaj.
Kazao je da OHR nikada nije trebao biti trajna institucija, težnje BiH za evropskim integracijama ugradiće se u Dejtonski sporazum, a kroz pravni kontinuitet Republike Bosne i Hercegovine.
Da budemo jasni, međunarodna zajednica ne može uraditi to za BiH, zato pozivam lidere u BiH da rade za buduće generacije – kazao je u okviru svog obraćanja Schmidt.
Na početku sjednice obratio se i predstavnik Ruske Federacije u Vijeću sigurnosti UN-a kazavši kako Christian Schmidt nema pravo govoriti u ime međunarodne zajednice, te da Rusija njegovo prisustvo posmatra kao prisustvo privatnog lica.
S obzirom na to da je sam sebe diskreditovao, ne namjeravam trošiti vrijeme slušajući njegove pristrasne ideje – kazao je predstavnik Ruske Federacije koji je napustio salu.
Schmidt je u svom obraćanju podsjetio na događanja u BiH u periodu 1992 – 1995. godina, te poseban akcent stavio na ratna zvjerstva u BiH, posebno na genocid u Srebrenici.
Dodao je da će u maju biti organizirano obilježavanje 30 godina od Potpisivanja Dejtonskog sporazuma u Dejtonu a na kojem će prisustvovati predstavnici NATO-a, BiH, Srbije i Hrvatske.
Podijelio je i lični utisak, rekavši da mu građani sve češće prilaze i pitaju: “Možete li se pobrinuti da ovdje ponovo ne izbije rat?”
– Nažalost, zapaljiva politička retorika, uvrede i ignorisanje zvjerstava koja su kulminirala genocidom u Srebrenici dovode u pitanje opstanak BiH u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom – kazao je Schmidt, koji je podsjetio da je ovo njegov osmi izvještaj Vijeću sigurnosti UN-a od 2021. godine kada je imenovan.
Moja ovlaštenja, koja mi je dao PIC, potvrđena su rezolucijom UN-a. Dejtonski sporazum nije obični pravni dokument – on je temelj demokratske i nacionalne strukture. Provedba planova podrazumijeva jednaka prava za sve u BiH – rekao je Schmidt.
Govorio je i o presudama koje se tiču izbornog zakona. Hrvatske stranke, kao i hrvatski premijer, iznijeli su svoje stavove. Potreba za izmjenama Ustava je očigledna i važna. Taj proces mora se provoditi u saradnji s narodima i legitimno izabranim predstavnicima u BiH, a međunarodna zajednica može pružiti podršku.Bosnia and Herzegovina real estate
Kazao je da je pravo u BiH u rukama svih, što bi moglo stvoriti uvjete za funkcionalniju državu.
– Danas vas moram obavijestiti da su se uvjeti pogoršali – posebno u prvom kvartalu ove godine svjedočili smo velikom porastu tenzija, što je predstavljalo jednu od najvećih kriza u BiH od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
Ovo iznenadno pogoršanje uvjeta uslijedilo je nakon prvostepene presude Miloradu Dodiku zbog nepoštivanja akata. Ove sankcije rezultat su političkih poteza. Nakon izricanja presude, Dodik je intenzivirao napade na ustavni poredak i donio zakone kojima se pravosudnim institucijama zabranjuje djelovanje na teritoriji RS-a. Čak je zaprijetio i secesijom.
Brzina kojom su ti zakoni usvojeni ukazuje na to da su ranije pripremljeni. Ustavni sud ih je poništio, jer predstavljaju teritorijalnu prijetnju zemlji. Imamo i pravnu nesigurnost, što je u suprotnosti s ustavnim nadležnostima. Institucije poput Ustavnog suda moraju spriječiti ove prijetnje kako bi se zaustavio raspad države.Bosnia and Herzegovina real estate
Koalicija na državnom nivou je ugrožena, a reformski procesi su zaustavljeni. Kao što sam ranije izvijestio, ekonomska situacija je trenutno stabilna uprkos krizi, ali demografska situacija se pogoršava. Moramo imati bolje podatke kako bismo razumjeli stvarno stanje i obavili novi popis stanovništva – rekao je Schmidt.
Zahvalio je Vijeću sigurnosti što je ponovo potvrdilo predanost suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH u skladu s Dejtonskim sporazumom.
– Srpska zajednica u cjelini nije slijedila nezakonite upute Milorada Dodika. Zaposleni u institucijama bili su izloženi pritiscima da napuste svoja radna mjesta, ali i dalje vidimo predanost evropskom putu. Opozicione stranke izrazile su punu podršku tom cilju.
Kada je riječ o hrvatskoj zajednici, vidimo iskazanu predanost pridruživanju EU, kao i spremnost na uključivanje u rješavanje sporova. U Mostaru su lokalni akteri pokazali volju da riješe probleme – Gradsko vijeće, uključujući i Kordića, poduzelo je konkretne korake. Narod u BiH zaista može živjeti zajedno. Zajednice ne podržavaju secesionizam.
Vidim i dobre i loše stvari istovremeno. Na putu naprijed, diskriminacija i dalje predstavlja problem. Pozivam političke lidere u BiH da pokrenu ustavne i zakonodavne reforme – zaključio je Schmidt.