Evropa nam šalje 100 miliona KM za obnovu poplavom pogođenih područja
Direktorica Glavne uprave za regionalnu i urbanu politiku Evropske komisije Temis Kristofidu (Themis Christophidou) pozitivno je odgovorila na zahtjev predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto iz decembra prošle godine, kojim je službeno zatražena pomoć iz Fonda solidarnosti Evropske unije (EUSF) u sanaciji šteta uzrokovanih poplavama iz oktobra 2024. Tokom kataklizme 4. oktobra u Jablanici, Konjicu i Fojnici poginulo je 27 osoba, a u ove tri općine, te u Kreševu, Kiseljaku, Mostaru i drugim mjestima poplave i klizišta su uzrokovale materijalne štete koje se mjere stotinama miliona maraka.
– Smatramo da se posljedice navedene u prijavi za EUSF mogu razumno pripisati poplavnom događaju izazvanom sistemom niskog pritiska, te da je zahtjev BiH prihvatljiv za pomoć iz EUSF-a. Dokumentacija koju su dostavila bh. tijela je sveobuhvatna, podrobna i dobro strukturirana. Meteorološki događaj obilježile su intenzivne oborine koncentrirane u nekoliko sati, pri čemu je topografija regije doprinijela brzom otjecanju i posljedičnim poplavama – navodi se u dopisu Kristofidu.
U zahtjevu BiH navedeno je da je ukupan iznos šteta 841.851.670 eura, te da one uključuju djelomično ili potpuno uništenu stambenu, saobraćajnu, vodnu i komunalnu infrastrukturu, posljedice nastale prekidom u napajanjem strujom, signale mobilne i fiksne telefonije, kao i putnički i željeznički saobraćaj. EUSF će odobriti određeni procent pomoći, a u Vijeću ministara BiH su nam kazali da očekuju iznos od blizu 100 miliona KM.
– Radi se o vrlo složenom procesu, o čemu govori podatak da je više od 100 institucija iz BiH bilo uključeno u proces procjene šteta po PDNA modelu, što je zahtijevalo visok stepen koordinacije i posvećenosti svih koji su sudjelovali u izradi aplikacije. Uspješan završetak ovog procesa dodatno naglašava blisku saradnju BiH s Evropskom unijom i predstavlja još jedan korak prema jačanju odnosa i integraciji naše zemlje u evropsku porodicu – kazali su za “Avaz” iz Vijeća ministara BIH.
U timu za pripremu aplikacije, osim predstavnika ureda predsjedavajuće Vijeća ministara BiH, državnih ministarstava sigurnosti i finansija, Direkcije za evropske integracije, Direkcije za ekonomsko planiranje, Vijeća za statistiku BiH, predstavnika entitetskih uprava civilne zaštite, zatim Vlade FBiH, kantonalnih vlada i lokalnih zajednica Mostar, Jablanica, Konjic, Fojnica, Kreševo, Kiseljak, Breza, Visoko, Vareš i Drvar, učestvovali su i stručnjaci EBRD-a iz Hrvatske.
Podršku su pružile i Hrvatska i Slovenija.