Povećanje minimalne plaće u Republici Srpskoj na 900 KM počelo se negativno odražavati na poslovanje gospodarstvenika. Primjer je kompanija „Mila tekstil“ iz Prijedora koja je ugasila pogone i otpustila djelatnike. Od Okružnog privrednog suda u Prijedoru zatražili su da im dodijeli likvidacionog upravnika. Iz Vlade RS poručuju da je cilj zaštita djelatnika.
Šivaće mašine više ne rade. Proizvodnja je obustavljena. Upućen je zahtjev za pokretanje likvidacionog postupka, priča nam vlasnik firme „Mila tekstil“. Drugog izlaza, kaže, nije imao. Razlog je povećanje minimalne plaće.
“Postoji jedna mogućnost ukoliko bi se urazumilli neki ljudi tamo u vlasti da se to malo vrati, da ja prekinem postupak likvidacije i da nastavimo, ukoliko bude razumijevanja”, kaže za BHRT Mile Popović, vlasnik kompanije “Mila tekstil”.
Radnici su otpušteni. Bez posla je ostalo 40 radnika. Pozitivno poslovanje je postalo nemoguće.
Kompanija Mila tekstil odjavila je radnike 20. januara i isplatila plate, poreze i doprinose. Poslodavci u Republici Srpskoj da primjer ove kompanije neće biti i jedini slučaj u narednom periodu.
“Izvjesno je da će neki poslodavci posegnuti za otpuštanjem radnika u nekom kraćem roku u februaru, a neki će to raditi tokom godine pristupati takvom poslu, osim ako dođemo u situaciju da amortizujemo negativne efekte kroz poreska rasterećenja”, govori Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca RS.
Pogrešna percepcija. Stav je Vlade RS. Povećanjem najniže plate cilj je da se spriječi odlazak domaće radne snage i spriječi uvoz stranih radnika. Dogovor je bio, kaže resorni ministar, da poslodavci sačekaju kraj prvog kvartala i da se onda rješavaju eventaulni problemi.
“Krivo mi je kao čovjeku da se sve izvlači iz konteksta i da se sve pretvara u negativne konotacije. Naravno da nije tako. Vlada se brine o radnicima, Vlada nastoji da ovdje stvori ambijent da ti ne odlaze. Ako odlaze ne valja, kad napravimo situcaiju da ostaju, opet ne valja”, kaže Danijel Egić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS.
Putem firme „Mila tekstil“ mogle bi krenuti i druge firme. To bi značilo otpuštanje velikog broja radnika. Poslodavci traže umanjenje najniže plate. Ni radnici ni Vlada, bar za sada na to, ne pristaju. Jedno je jasno da je radniku potrebno obezbijediti pristojnu platu, a ne socijalnu pomoć.