Odlazak u trgovinu i kupovina osnovnih namirnica za većinu građana je pravi stres. Cijene prehrambenih proizvoda mijenjaju se iz dana u dan i poskupljenjima se ne nazire kraj. Ogorčenje nije krila ni jedna penzionerka koju smo jučer sreli u jednom sarajevskom trgovačkom centru.
Najniža penzija
– Kupila sam pola kilograma faširanog mesa za 10,5 maraka, četiri paradajza za dvije marke i zamislite dvije kruške za dvije marke. Pola kilograma kafe sam prije nekoliko dana platila 13 KM, a sad vidim da košta 15 KM. Ovo je stvarno bezobrazluk. Kako da preživi penzioner sa najnižom penzijom? Nikako, negoduje naša sugrađanka.
Nakon nedavnog poskupljenja hljeba i pekarskih proizvoda, najavljuje se poskupljenje riže, daljnji rast cijena kafe, a sad je već izvjesno da će poskupjeti i konzumna jaja.
Predrag Miličić, direktor kompanije Agrex, potvrdio je za naš list da će jaja biti skuplja početkom juna.
– Mi smo najavili da će zasigurno doći do promjena cijena i ovog proizvoda. Namjerno smo rekli da će to biti poslije praznika, pošto su uskršnjo/vaskršnji praznici situacije kad se jure posebne akcije da bi se privukli potrošači, čemu smo svjedočili i za ove praznike da su se jaja jeftino prodavala. Osnov za najavu poskupljenja je rast cijena proizvodnje, odnosno svih inputa koji utiču na cijenu. Rast cijena energije, rast cijena radne snage…, kaže Miličić.
Vlasti su odgovorne i jedino one mogu stati ukraj poskupljenjima i donijeti zakone koji moraju ograničiti marže
Pitali smo ga za koliko će jaja biti skuplja.
– Teško je dati realne procjene, ali ranije su novinari izvukli podatak da će to biti deset posto. To sve zavisi od tržišnih prilika, od cijena ponude, tražnje, stanja proizvodnje u regionu… Ali, ono što je najvažnije i što zasigurno tvrdim jeste da se u ovom momentu u BiH kupuju, odnosno konzumiraju najjeftinija jaja u regionu koja su duplo jeftinija u odnosu na Hrvatsku i Crnu Goru. Jaja su izuzetno kvalitetan i kaloričan proizvod i, ako ih uporedimo sa drugim proizvodima, ona se prodaju po znatno nižim cijenama i ta poskupljenja neće biti velika i neće značajno uticati na budžete potrošača, ističe Miličić.
U BiH se kupuju i konzumiraju najjeftinija jaja u regionu, koja su duplo jeftinija u odnosu na ona u Hrvatskoj i Crnoj Gori
Murisa Marić, izvršna direktorica u Udruženju građana DON Prijedor, kaže za naš list da su vlasti odgovorne za ovakvo stanje, da su jedini korektor koji može stati ukraj poskupljenjima i donijeti zakone koji moraju ograničiti marže, a ne da bude slobodno formiranje cijena i da prilikom svake nove nabavke bilo kojeg proizvoda dolazi do poskupljenja.
Visoka primanja
– Mi više ne možemo pobrojati proizvode koji nisu poskupili. Desetine je hiljada proizvoda koje imamo u bilo kojoj trgovini ili u trgovačkom centru i ne možemo upratiti koliko je puta i u toku dana promijenjena cijena.
– Ovo je postala nemoguća misija da se uprati čak i organima koji pokušavaju da uprate sindikalnu potrošačku korpu u našoj zemlji. Ovo je postalo alarmantno, jer od 2020. stalno pričamo o tom povećanju. Vjerujte, nebo je granica dokle mogu trgovci da podižu cijene zato što imaju slobodno formiranje. Na ovo samo mogu uticati donosioci odluka koji moraju sjesti za sto i početi voditi računa o građanima, a ne da smo svi socijala zato što je korpa veća od 3.000 KM dostupna samo političarima koji imaju izuzetno visoka primanja, kaže Marić, dodajući da ne postoji nijedan razlog da se podigne cijena bilo kojeg proizvoda.