Nova studija pokazuje da majka ima utjecaj na to.
Do sada su naučnici pretpostavljali da spol djeteta pri začeću zavisi od spolnog hromosoma sperme (koji sadrži ili X ili Y hromosom) i da se javlja nasumično, prenosi Heute.
Budući da muško tijelo proizvodi jednak broj spermatozoida sa X ili Y hromosomom, pretpostavljalo se da će omjer biti 50:50 za djevojčicu ili dječaka.
Međutim, neke porodice dosljedno proizvode potomstvo jednog spola, što postavlja pitanje da li je spol pri rođenju zaista slučajan.
Tim sa Harvard TH Chan škole javnog zdravlja analizirao je 58.007 američkih žena s dva ili više porođaja s jednim plodom (146.064 trudnoće od 1956. do 2015. godine). Identifikovali su majčinske faktore povezane s istospolnim vezama braće i sestara.
Rezultat: Dob, kao i genetika majki, utiču na vjerovatnoću istospolnog potomstva. Što je majka starija pri prvom porođaju , veće su šanse da rodi samo dječake ili samo djevojčice.
Vjerovatnoća da će se roditi četvrti dječak nakon tri bila je 61 posto. U porodicama s tri djevojčice, pišu autori, proračuni pokazuju 58 posto šanse za dobijanje još jedne djevojčice.
Prema studiji, starenje majki tokom reproduktivnog perioda povezano je s nekoliko tjelesnih promjena, kao što su kraća folikularna faza i niži pH. Kraća folikularna faza obično pogoduje preživljavanju Y hromosoma.
Svaka žena može imati drugačiju predispoziciju za svaki od ovih faktora kako stari, što bi moglo dovesti do veće vjerovatnoće dosljednog rađanja istospolnih potomaka. Međutim, ovi mehanizmi ostaju spekulativni i potrebni su detaljniji podaci kako bi se potvrdile ove hipoteze.
Također, “vjerovatno je da postoje i očinski faktori koje nismo uzeli u obzir”, pišu autori.
(Vijesti.ba)