Kako oterati zmije?
Zmije izlaze čim grane sunce.
Većina zmija preferira tamna, vlažna i skrovita mesta poput gomila drva, dasaka, gustih žbunova i visoke trave. Da biste ih odvratili, pomerite ogradu dalje od kuće, čuvajte hranu za ljubimce u zatvorenim kutijama i koristite materijale poput šišarki, šljunka ili listova božikovine, koji otežavaju zmijama kretanje, piše Slobodna Dalmacija.
Neke biljke, poput nevena, limunske trave i pelina, poznate su po tome što odbijaju zmije, pa ih možete zasaditi u dvorištu.
Prirodna sredstva za odbijanje zmija
Soda bikarbona – Mnogi tvrde da zmije beže od sode bikarbone, pa je možete posuti po dvorištu i oko garaže.
Sirće – Efikasno odbija zmije iz blizine vode, poput bazena i bara. Sipajte sirće oko tih površina.
Beli luk i luk – Sulfonska kiselina iz ovih biljaka iritira zmije. Pomešajte ih sa kamenom solju i pospite po dvorištu. Možete i beli luk dodati u eterično ulje i koristiti kao repelent.
Naftalin – Čest sastojak komercijalnih sredstava za odbijanje zmija. Njegov miris ih iritira, ali može biti toksičan za decu i kućne ljubimce. Ako ga koristite, stavite ga u plastične posude da ga kiša ne ispere.
Sumpor u prahu – Kada zmije pređu preko njega, iritira im kožu, pa se neće vraćati.
Amonijak – Zmije ne podnose njegov miris. Natopite krpe amonijakom i postavite ih na nekoliko mesta u dvorištu.
Ne ubijajte zmije!
Zmije igraju važnu ulogu u ekosistemu – kontrolišu broj glodara i štetnih insekata. Ako im uskratite hranu i skrovište, same će otići. Najčešće se viđaju u proleće i leto, kada su temperature između 26 i 32°C. Umesto da ih ubijate, koristite ove prirodne metode kako biste ih držali podalje od svog doma.
(Vijesti.ba)