Gašenje Al Jazeera Balkans posljednje je u nizu, ali ne i zadnje gašenje neke regionalne televizije koja emitira vijesti i u Bosni i Hercegovini.
Ova katarska svjetska televizija danas je emitirala posljednje vijesti i samo iz sarajevske centrale oko 200 ljudi će ostati bez posla.
Kako smo već pisali, odluka o gašenju AJB je uglavnom finansijske prirode jer su već prije ove odluke donešene one o zatvaranju odjela u Washingtonu i Turskoj, a balkanska centrala ostala je posljednja koja kreira sadržaj izvan Dohe. Neke informacije daju naznaku da je postepeno smanjivanje i gašenje Al Jazeere dogovor SAD i Katara, kako bi se izašlo u susret Izraelu, koji je zabranio emitiranje ove televizije.
No, vratimo se na televizijsko tržište u BiH.
Trenutno, u BiH djeluje nekoliko ‘regionalnih tv kuća: N1, te dvije tek pokrenute – Euronews i Newsmax.
Sve ove televizije imaju ili su imale ogromne budžete, skoro neograničene finansijske kapacitete, kojima privlače novinare i voditelje te kreiraju ‘kvalitetan’ sadržaj kojim onda privlače gledatelje.
Gašenjem AJB ostaju tri regionalne kuće.
Zanimljivo je da se već neko vrijeme špekulira o gašenju N1 televizije, a posebno nakon što je United Grupa prodala kablovski operater SBB Telekomu Srbije. Šokantna je to transakcija kada se zna da su osnivač United Grupe Dragan Šolak i Aleksandar Vučić u brutalnom ratu, no očito je da para vrti gdje burgija neće.
Gašenje N1 televizije, što je prema informacijama Raporta, izvijesno i faktički dogovoreno, značilo bi da će u BiH ostati da djeluju Euronews i Newsmax. Ono što je zabrinjavajuće jeste da obje ove televizije imaju istog vlasnika – mTS odnosno Telekom Srbije. Tačnije – Telekom Srbije je vlasnik franšize. Vidi se to i po tome da ni Aleksandar Vučić a ni Milorad Dodik nemaju problem s gostovanjem na ovim televizijama.
Kao što smo već naveli, uz podršku države odnosno moćnog telekom operatera, ove televizije imaju ogromne budžete, a istovremeno naše domaće, komercijalne, televizije se bore i jedva opstaju – između ostalog – i zbog maćehinskog odnosa države.
Gašenjem AJB i eventualnim zatvaranjem N1 televizije, koje su imale kakav-takav probosanski narativ, dominaciju u prostoru, uz – ponavljamo – ogromne budžete, mogu lako preuzeti one televizije čiji je kapital (koji nije blagonaklon prema BiH) u Beogradu.
U međuvremenu, politika iz RS čini sve da se uništi javni državni servis, a ono što je dodatno zabrinjavajuće jeste da do sada nije bilo sluha ni da se domaće komercijalne televizije pomognu na način da posluju normalno.
Stvar postaje problematičnija kada se zna da su pojedine domaće tv kuće prava prodaje svog programa prodale Telekomu Srbije!
Međutim, ključni akter u ovoj priči može biti BH Telecom.
Za početak – kako to radi Telekom Srbije?
Srbijanske komercijalne televizije – koje Vučićev režim ocijeni kao važne – od Telekoma Srbija naplaćuju svoje uvrštavanje na listu kanala kablovskog operatera. Cijena se određuje po broju korisnika odnosno po broju pretplatnika. Time srbijanske televizije dobivaju ozbiljan budžet za stabilno poslovanje i razvijanje programa.
A kako je to s BH Telecomom?
Domaće bh. televizije ne dobivaju ništa od toga što su u programskoj shemi Moje TV.
Nekoliko domaćih TV kuća (a nema ih mnogo), već godinama je u pregovorima sa BH Telecomom kako bi se ovaj problem riješio i kako bi dobile mogućnost konkurisanja srbijanskim i drugim regionalnim televizijama koje u BiH šire svoj utjecaj rapidno i agresivno. No, dogovora do sada nema.
S druge strane, BH Telecom nije pokazao ni agilnost u tome da smanji utjecaj srbijanskih televizija. Pitanje je da li BH Telecom hoće i može npr. naplaćivati srbijanskim televizijama ukoliko žele biti u programu Moje TV.