Meta gradi nekoliko centara za podatke veličine više gigavata kako bi napajala vještačku inteligenciju (AI). Mark Zuckerberg navodi da će kompanija potrošiti „stotine milijardi dolara“ kako bi postigla ovaj cilj, sa namerom da stvori „superinteligenciju“.
Ovaj termin se obično odnosi na opštu vještačku inteligenciju (AGI) – sisteme koji poseduju inteligenciju na ljudskom nivou u više oblasti. To je neka vrsta svetog grala za tehnološke kompanije iz Silicijumske doline.
Prvi centar zove se Prometej i počet će sa radom sljedeće godine, a gradi se u Ohaju. Sljedeći je centar Hiperion, gotovo veličine Menhetna. Očekuje se da ovaj objekat može da se proširi na kapacitet od 5 gigavata tokom nekoliko godina. Neki od ovih kampusa biće među najvećima na svijetu, jer većina postojećih centara može da proizvede tek stotine megavata.
Meta je takođe proširila svoj tim Superintelligence Labs, zapošljavajući stručnjake iz OpenAI-a, Google DeepMind-a i drugih kompanija. Aleksandr Vang, suosnivač kompanije Scale AI, predvodi ovaj tim.
Međutim, ovi gigantski centri ne postoje u izolaciji. Obično se nalaze u blizini lokalnih zajednica. Ne samo da troše ogromne količine struje, već i vode. New York Times je objavio izveštaj o tome kako centri kompanije Meta utiču na lokalne zalihe vode.
Na primjer, jedan data centar istočno od Atlante oštetio je lokalne bunare i doveo do velikog porasta cijena komunalne vode, što bi moglo izazvati nestašicu i racionalizaciju do 2030. godine, prenosi PC Press. Cijena vode u toj regiji predviđa se da će porasti za 33% u naredne dvije godine.
Tipični centri za podatke troše oko 500.000 galona vode dnevno, ali se očekuje da će novi AI-centri biti još „žedniji“. Prema dozvolama za vodu koje je analizirao New York Times, novi kompleksi bi mogli zahtevati milione galona dnevno. Mike Hopkins, izvršni direktor vodovodnog preduzeća okruga Newton, izjavio je:
„Ono što centri za podatke ne shvataju jeste da uzimaju bogatstvo lokalne zajednice“.
„Jednostavno nemamo toliko vode.“
Ova zabrinjavajuća situacija se ponavlja širom SAD. Data centri u Teksasu, Arizoni, Luizijani i Koloradu također opterećuju lokalne rezerve vode. Na primjer, pojedini građevinski preduzimači u Feniksu bili su primorani da pauziraju gradnju novih kuća zbog suša koje su pogoršane ovim centrima.
(Vijesti.ba)