Zajednička studija američkih i njemačkih naučnika, objavljena u stručnim časopisima, pokazala je da ovi proizvodi ispuštaju hlapljive organske spojeve (VOC – volatile organic compounds), koji u dodiru s ozonom stvaraju opasne sitne čestice.
Te čestice su toliko male da mogu prodrijeti duboko u pluća i potencijalno štetno uticati na zdravlje.
Ključnu ulogu u formiranju ovih čestica igraju terpeni – hemijska jedinjenja prisutna u mnogim mirisnim proizvodima.
Kada dođu u kontakt s ozonom u zraku, dolazi do hemijske reakcije koja proizvodi mikroskopske molekularne nakupine. Te nakupine se ubrzano šire i pretvaraju u čestice koje ostaju lebdeći u zraku.
“Da bismo shvatili kako se ove čestice formiraju u zatvorenim prostorima, moramo mjeriti one najmanje – veličine jednog nanometra”, objašnjava Brandon Boor, građevinski inžinjer sa Univerziteta Purdue.
Istraživači su koristili napredne uređaje kao što su visoko-rezolucijski analizator čestica (PSMPS) i spektrometar PTR-TOF-MS za precizno mjerenje zagađenja u simuliranom kućnom okruženju.
Fokus je bio na popularnim mirisnim voskovima i svijećama. Zanimljivo je da su voskovi, iako se često smatraju zdravijom alternativom jer se ne pale plamenom, ispuštali još veću količinu hlapljivih spojeva zbog veće koncentracije mirisnih ulja i šire površine nakon što se otope.
Rezultati su pokazali da se već nakon 20 minuta korištenja mirisnih proizvoda u respiratornom sistemu može nakupiti milijarde nanočestica. Dugoročni efekti izloženosti ovim česticama još nisu potpuno poznati, ali stručnjaci upozoravaju da ti proizvodi aktivno mijenjaju hemijski sastav zraka u zatvorenom prostoru, potencijalno ugrožavajući zdravlje.
Nusrat Jung, građevinska inžinjerka sa Univerziteta Purdue i koautorica studije, naglašava da se unutrašnje zagađenje zraka često zanemaruje u odnosu na vanjsko, iako može imati jednako ozbiljne posljedice.
Prethodna istraživanja tima pokazala su da i osvježivači zraka, difuzeri eteričnih ulja i sredstva za dezinfekciju također mogu značajno povećati prisustvo štetnih čestica.
Naučnici upozoravaju i na paradoks: dok pokušavamo stvoriti svjež i ugodan ambijent koristeći proizvode s mirisima iz prirode, zapravo povećavamo hemijsko zagađenje.
“Šuma je prirodno čisto okruženje, ali ako u kući koristite mirise koji imitiraju šumski zrak, zapravo udišete visoku koncentraciju zagađujućih materija”, ističe Jung.
Kako bi se smanjila izloženost, naučnici preporučuju redovno provjetravanje, korištenje prečišćivača zraka, umjerenost u upotrebi mirisnih proizvoda i biranje prirodnih, neparfemisanih varijanti.
Iako su mirisne svijeće i voskovi omiljeni u mnogim domovima, ovo istraživanje jasno pokazuje da bi njihova prekomjerna upotreba mogla imati negativne posljedice, posebno za djecu, starije osobe i one osjetljivog zdravlja.
Uživanje u prijatnim mirisima ne mora biti štetno, ali je važno biti svjestan mogućih rizika i pažljivo birati proizvode koje unosimo u svoj dom.
Zrak koji udišemo u zatvorenim prostorima često je mnogo zagađeniji nego što mislimo, a sada postoje i konkretni dokazi koliko te svakodnevne navike mogu uticati na naše zdravlje.
(Vijesti.ba)