Nakon što su otkriveni planovi secesionističkog SNSD-a i Milorada Dodika da na čelo Državne agencije za istrage i zaštitu vrate Darka Ćuluma, koji je 19. marta podnio zahtjev za razrješenje s pozicije, direktora, otvorena su brojna pitanja u vezi s ovim slučajem.
Prvo, otkud Ćulumu pravo da uopće razmišlja o povratku u SIPA-u nakon što je rekao da je njegova odluka o ostavci konačna i nakon što nije dolazio na posao duže od 50 dana?
Činjenica jeste da Vijeće ministara BiH nije razriješilo Ćuluma po njegovom zahtjevu, ali on je morao dolaziti na posao u proteklom periodu i ispunjavati svoje zakonske obaveze.
Drugo, bez obzira na to što se on formalno vodi kao direktor SIPA-e, njemu su po sili zakona već prestale isplate plate i ostalih beneficija, jer nije dolazio na posao.
Treće, ali i najvažnije, Ćulum se faktički povinovao naredbama i pozivima secesionističkog režima u entitetu RS i napustio je SIPA-u , a zbog toga nije snosio nikakvu odgovornost.
Na tu činjenicu u razgovoru za Raport podsjeća i Jasmin Emrić (NES), zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH koji kaže da je dan nakon Ćulumovog zahtjeva za razrješenje potencirao pitanje njegove odgovornosti, ali do danas nije dobio odgovor o tome od zamjenika ministra sigurnosti BiH Ivice Bošnjaka.
“Još 20. marta pitao sam Bošnjaka, šta je on kao nadležna osoba u Minsitarstvu sigurnosti BiH poduzeo u slučaju postupanja direktora Državne agencije za istrage i zaštitu Darka Ćuluma koji je podnio ostavku 19. marta, a kada je i istekao ‘prijelazni rok’ kojeg je Vlada Republike Srpske odredila za preuzimanje radnika SIPA-e u MUP RS-a.
Dan nakon podnošenja ostavke, bez obzira što nije razriješen dužnosti od Vijeća ministara BiH, Darko Ćulum je objelodanio svoj novi angažman u MUP-u RS na sastanku u Banjoj Luci sa entitetskim ministrom Sinišom Karanom i direktorom Policije Republike Srpske Sinišom Kostreševićem, koji su mu poželjeli dobrodošlicu.
Sve to ukazuje na planiran i organiziran prelazak Darka Ćuluma u skladu sa protuustavnim zakonima u entitetu RS.
Zamjenik ministra sigurnosti Ivica Bošnjak ni nakon 47 dana nije mi odgovorio na postavljeno zastupničko pitanje u pisanoj formi čime je prekršio odredbu Zakona o parlamentarnom nadzoru koja određuje da se odgovor u pisanoj formi mora dati u roku od 30 dana.
To dovoljno govori o indolentnosti nadležnog ministra i Vijeća ministara BiH prema stanju u najvažnijoj policijskoj državnoj agenciji i u vezi cjelokupnog ovog slučaja“, kaže Emrić.
Također, Emrić smatra da je protiv Ćuluma trebao biti pokrenut i disciplinski postupak. A, posebno je, kaže on, otežavajuća okolnost to što je Ćulum samovoljno i neopravdano napustio vršenje te dužnosti prije razrješenja od Vijeća ministara BiH i paralelno uspostavio neki novi angažman u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, a po prethodno usvojenim protuustavnim zakonima u Narodnoj skupštini Republike Srpske i pozivu Vlade tog bosanskohercegovačkog entiteta
“Njemu je po sili zakona prestao radni odnos jer je počinio težu povredu službene dužnosti koja je propisana članom 105. stav (1) tačka 20. neopravdana odsutnost s dužnosti u trajanju od tri uzastopna dana, a zbog koje se u skladu s članom 110. stav (8) Zakona o policijskim službenicima Bosne i Hercegovine izriče obavezna disciplinska sankcija prekida radnog odnosa.
Dakle, njemu se, ukoliko već nije, po sili zakona morao prekinuti radni odnos zbog neopravdanog odsustva s dužnosti u trajanju od tri uzastopna dana, te stoga ne postoji zakonska mogućnost njegovog povratka na to radno mjesto”, zaključuje Emrić.