Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, Borjana Krišto, reagirala je na burne reakcije koje su uslijedile nakon što je u javnosti odjeknula vijest da bi Bosna i Hercegovina mogla preuzeti obavezu plaćanja duga koji je u arbitražnom postupku dosuđen u slučaju „Viaduct“, a koji se direktno odnosi na entitet Republiku Srpsku.
Krišto je odbacila navode da se pokušava spasiti budžet Republike Srpske na račun institucija države, naglasivši da je BiH pravno gledano izvršenik međunarodne presude, te da institucije moraju djelovati kako bi se spriječile teže posljedice.
– Žao mi je što se u medijima sve interpretira na pogrešan način. Ovdje je riječ o ozbiljnoj situaciji u kojoj institucije BiH moraju djelovati odgovorno kako bi se izbjegle dodatne štete za državu, njen ugled i funkcioniranje ključnih sistema – poručila je Krišto.
Dodala je da se ne radi o preuzimanju duga entiteta, već o institucionalnom odgovoru države na međunarodnu obavezu, jer je BiH pravno odgovorna pred arbitražnim tribunalom.
– Jasno želim poručiti da BiH jeste formalni izvršenik po ovoj presudi. Naše institucije, konkretno Vijeće ministara, nastoje naći održivo rješenje kako bismo smanjili troškove i spriječili oduzimanje državne imovine, uključujući i imovinu Centralne banke, koja bi se mogla naći pod udarom izvršenja – kazala je Krišto.
Posebno je naglasila važnost očuvanja rada BHANSA-e (Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH), koja bi, u slučaju prolongiranja rješavanja ovog pitanja, mogla biti ozbiljno ugrožena.
Krišto je istakla da je jedino pravno i institucionalno ispravno rješenje donošenje državnog budžeta za 2025. godinu, u kojem bi se mogao predvidjeti način izvršenja presude, bez ugrožavanja entitetskih nadležnosti.
– Rješenje mora biti sistemsko, kroz budžet. Nema prostora za improvizaciju, jer svako kašnjenje može nanijeti veću štetu nego sama presuda – zaključila je Krišto.