Posljednjih dana u javnosti se dosta diskutovalo o situaciji u penzijskom sistemu FBiH, a potaknuto informacijama iz Federalnog ministarstva finansija.
U tom saopštenju FMF su iznesene kvalifikacije o nedovoljnim prihodima za isplatu penzija i kako taj minus nadoknađuje budžet Federacije.
Da bi smo razjasnili cjelokupno situaciju u nastavku ćemo navesti nekoliko bitnih detalja.
Prvo smo pogledali portal FZ MIO/PIO i već na početku primijetili njihovo saopštenje za javnost koje, kada se pažljivo iščita, daje mnogo jasniju sliku, piše Istraga.
Također smo analizirali Budžet FBiH za 2024.g.,u dijelu prihoda od doprinosa i rashoda za penzije, što, uz podatke sa portala FZ MIO/PIO, daje sve potrebne informacije o finansijskom stanju penzijskog sistema u FBiH.
Budžetom FBiH za 2024.godine za isplatu penzija planirano je 3,502 milijarde KM, a projekcije, prema ostvarenju za l-VIII, pokazuju da je to dovoljan iznos za isplatu svih dvanaest penzija u 2024.g., te da zbog penzija neće biti potrebe za rebalansom budžeta.
Međutim, problem pravi Vlada FBiH, jer ne provodi nekoliko zakona, kojima su određenim osobama data prava na penziju, uglavnom sudionicima odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-95.,koje se, djelomično,ili u cjelini,a što je tim zakonima precizno definisano, finansiraju iz budžeta FBiH,a što je vrlo jasno objašnjeno u saopštenju FZ MIO/PIO.
Naime, prema tim propisima u 2024 .godinu budžet treba da finansira te penzije iz poreznih prihoda, a ne doprinosa za PIO, u iznosu 468,5 miliona KM.
Vlada, u budžetu, a i u transferima ne priznaje te zakone, odnosno ne priznaje svoje obaveze po tima zakonima, već za isplatu penzija koristi prikupljne doprinose za PIO,a razliku doznačava kao namirenje nedostajućih sredstava, dakle ,,milostinju” penzionerima. I onda, kao rezultat tog nezakonitog postupanja,o bavijesti javnost da je namirila preko 280 miliona KM za penzije iz budžeta.
Temeljem te prakse u 2023. godini Vlada FBiH je zakinula penzionere za 70,5 miliona KM, što je veoma jasno pokazala rebalansom budžeta za 2023.godinu. Naime, iznos obaveza za finasiranje dijela penzija ostvarenih uglavnom po osnovu ratnog staža i ratnih zasluga, po posebnim zakonima, nabrojanih u saopštenju FZ MIO/PIO, za 70,5 miliona KM je veći od iznosa koji je Vlada FBiH doznačila za penzije, kao milostinju.
Da je primjenjivala zakone, Vlada FBiH je penzionerima trebala isplatiti to kao jednokratnu pomoć, koja je mogla iznositi oko 170 KM po jednom penzioneru. Ista situacija samo sa drugim brojkama, koje sada ne mogu precizno znati ponovit će se i u 2024. godinu.
Dakle za isplatu penzija po zakonskim parametrima za 2024. godinu neće trebati rebalans, ali za isplatu, kao npr. jednokratna pomoć, iznosa za koji Vlada zakida penzionere hoće.
Jedino što je aktualna Vlada FBiH uradila u penzijskom sistemu je to da je ekspresno, kroz Parlament progurala još jedan zakon kojim se daju privilegirane penzije jednoj skupini.
Naime, u 2023. je donesen Zakon o ujednačavanju prava pripadnicima oružanih snaga u postotku 29%, kojim su mirnodopskim oficirima, sa argumentom i ratnih zasluga,date penzije u visini zadnje plate ili više.
Tako će, naprimjer, mirnodopski brigadiri i generali imate penzije za otprilike 2,5 do 3 puta veće nego recimo udovica generala Mehmeda Alagić.
Također ti isti mirnodopski brigadiri i generali će, po tom zakonu, imati penzije veće od ratnih generala.