Close Menu
BuzimPress.ba

    Pretplatite se na ažuriranja

    Dobijte najnovije kreativne vijesti iz BuzimPress.ba o vijestima iz Bužima, politici i još mnogo toga!

    What's Hot

    Jedan od najboljih bekova svijeta otišao u Saudijsku Arabiju

    8. Jula 2025.

    Do 20. jula otvoren poziv za Teen Action program 31. Sarajevo Film Festivala

    8. Jula 2025.

    Učesnici stigli u Ključ, poruka mira i sjećanja

    8. Jula 2025.

    Džanan Musa novi košarkaš Dubaija!

    8. Jula 2025.

    Porsche ponovo prodao manje vozila u prvoj polovini godine

    8. Jula 2025.
    Facebook Instagram YouTube WhatsApp TikTok RSS
    BuzimPress.baBuzimPress.ba
    • Marketing
    • Kontakt
    Facebook X (Twitter) Instagram YouTube WhatsApp RSS
    NAJNOVIJE
    • Naslovna
    • Bužim
    • Unsko-sanski kanton
    • Sport
    • Bosna i Hercegovina
    • Magazin
    BuzimPress.ba
    Home»Bosna i Hercegovina»Ovo su dijelovi dokumenta o kojem će sutra raspravljati NSRS, sadrži nekoliko opasnih zaključaka
    Bosna i Hercegovina

    Ovo su dijelovi dokumenta o kojem će sutra raspravljati NSRS, sadrži nekoliko opasnih zaključaka

    24. Decembra 2024.4 Mins Read
    Podijeli
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest WhatsApp Email

    Na dnevnom redu sutrašnje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) naći će se Informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

    Riječ je o dokumentu koji ima 26 stranica i koji će sutra poslanici razmatrati, a njegov tekst je najblaže rečeno opasan. Na ovaj način vlast u RS-u pokušava prolongirati ili potpuno zaustaviti nastavak suđenja Miloradu Dodiku, uz napomenu da je naredno ročište zakazano za 25. decembar.

    Dodikov pravni tim smatra da njihov klijent ne može prisustvovati suđenju jer je nedavno operisan, ali je medicinski vještak procijenio da Dodik ipak može prisustvovati suđenju.

    Stoga je NSRS, koju kontroliše Dodikova koalicija predvođena SNSD-om zakazala sjednicu na kojoj bi trebali usvojiti zaključke koji bi, prema najavama mogli biti direktno urušavanje ustavnog poretka BiH.

    U dijelu koji se odnosi na podnaslov “Odgovor Republike Srpske” navodi se:

    “U proteklom periodu institucije i zvaničnici Republike Srpske preduzimali su niz aktivnosti u cilju zaštite ustavnog uređenja BiH i sprečavanja antidejtonskog djelovanja i gotovo svaki put upozoravali na činjenicu da nezakonite i nametnute odluke ruše Dejtonsku BiH, iako je svima jasno da BiH može opstati isključivo uz poštovanje i potpunu primjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma. Upravo iz navedenih razloga, proteklih godina Narodna skupština Republike Srpske je u vezi ustavnog položaja Republike Srpske donijela niz odluka i drugih akata u cilju zaštite njenih interesa, te je u tom smislu, u više navrata zahtijevano od strana potpisnica i svjedoka Dejtonskog sporazuma, kao i od svih predstavnika međunarodne zajednice da reaguju na donošenje akata kojima se razgrađuje Dejtonski sporazum, kao i na svaku aktivnost koja je protivna njegovim odredbama i principima, te da omoguće pokretanje neophodnih procedura kojima će se BiH, Republika Srpska i Federacija BiH vratiti u predviđene okvire ovog međunarodnog sporazuma”.

    Piše da je tako, između ostalog, Narodna skupština usvojila Informaciju o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH (2021) koja sadrži analizu okolnosti i pregled zakonodavnih aktivnosti koje su u periodu od 1997. godine do momenta usvajanja Informacije dovele do prenosa nadležnosti Republike Srpske na nivo BiH.

    “Informacija sadrži pregled 128 zakona i 114 podzakonskih akata koji su doveli do prenosa nadležnosti. U cilju eliminisanja negativnih efekata i štetnih posljedica po pravni sistem Republike Srpske i BiH, i naravno po građane, Narodna skupština Republike Srpske je donijela Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i Zakon o neprimjenjivanju Odluke Visokog predstavnika kojom se donosi Zakon o dopuni Krivičnog zakona BiH. Da su navedeni koraci, sa formalno-pravnog aspekta bili nužni i opravdani dokazuju i zadnje odluke Ustavnog suda BiH U-14/24 vezano za Zakon o imunitetu Republike Srpske i U-6/24 vezano za Odluku o načinu i uslovima prodaje nepokretnosti u svojini Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja ‘Jahorina’, javnim nadmetanjem – licitacijom”, navodi se.

    Smatraju da je zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u ovom trenutku neophodna mjera pravne zaštite od “samovolje krnjeg Ustavnog suda BiH koji svojim radom unosi pravnu nesigurnost i u pojedinačnim pravnim stvarima, gdje se zloupotrebom apelacione nadležnosti u stvarnosti postavlja kao ‘Vrhovni sud BiH’, dovodeći u pitanje rad i funkcionisanje redovnih sudova, uključujući i Vrhovni sud Republike Srpske i Vrhovni sud FBiH koji su ustavom i zakonom definisane kategorije.”

    Na kraju, u zaključku, se kaže da navodi koji su sadržani u ovoj informaciji predstavljaju mali segment pravnog nasilja “koje se u proteklih 29 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, gotovo svakodnevno vrši nad pravnim sistemom Republike Srpske i BiH, od strane pojedinaca iz međunarodne zajednice i instrumentalizovanog Ustavnog suda BiH.”

    “Dejtonski mirovni sporazum je donio mir na ovim prostorima i Republika Srpska je zahvalna svim stranama potpisnicama i svjedocima Sporazuma, kao i svima koji su dali doprinos uspostavljanju mira. Republika Srpska je smatrala da su potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma stvoreni uslovi za ravnopravan odnos svih konstitutivnih naroda BiH i Ostalih naroda i građana BiH, uz jasnu podjelu nadležnosti između vlasti na nivou BiH i njenih entiteta, te da je sada na građanima BiH da je grade na temeljima istog”.

    Kako kažu, analizom postojećeg pravnog stanja i uspostavljenih nadležnosti i odnosa unutar BiH, evidentno je da su dejtonske osnove bitno promijenjene, u mnogim segmentima bez saglasnosti entiteta i konstitutivnih naroda, te da sadašnje stanje nije ni približno stanju koje garantuje Dejtonski mirovni sporazum kao jedini osnov napretka i izgradnje BiH.

    “S ciljem poštovanja slova Dejtonskog mirovnog sporazuma i sprečavanja urušavanja pravnog sistema Republike Srpske i BiH i stvaranja uslova za mir, stabilnost i ekonomski napredak BiH i regiona, predlažemo da Narodna skupština Republike Srpske zauzme stav i usvoji odgovarajuće zaključke”, dodaje se.

    Sutrašnja posebna sjednica NSRS počinje u 11 sati.

    Možda vas zanima

    Zašto nije ispitan i za pranje novca u aferi Vila Dedinje!?

    8. Jula 2025.

    BiH i Srbija među državama koje su najgore prošle

    8. Jula 2025.

    Još jedan život izgubljen na bh. cestama, djeca koja su bila u Škodi prošla bez težih ozljeda

    8. Jula 2025.
    Najnovije
    Sport

    Jedan od najboljih bekova svijeta otišao u Saudijsku Arabiju

    8. Jula 2025.2 Mins Read

    Transfer Thea Hernándeza (27) iz Milana u Al-Hilal praktički je zaključen i čeka se još…

    Do 20. jula otvoren poziv za Teen Action program 31. Sarajevo Film Festivala

    8. Jula 2025.

    Učesnici stigli u Ključ, poruka mira i sjećanja

    8. Jula 2025.

    Džanan Musa novi košarkaš Dubaija!

    8. Jula 2025.
    Društvene mreže
    • Facebook
    • Twitter
    • Pinterest
    • Instagram
    • YouTube
    • Vimeo

    Pretplati se

    Dobijte najnovije kreativne vijesti iz BuzimPress.ba o vijestima iz Bužima, politici i još mnogo toga!

    BuzimPress.ba
    Facebook X (Twitter) Instagram Pinterest
    • Naslovna
    • Uslovi korištenja
    • Kontakt
    © 2025 BuzimPress.ba. Designed by HAJ CODE d.o.o..

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.