Politička scena Unsko-sanskog kantona posljednjih sedmica bila je poprište burnih dešavanja, pokušaja rekonstrukcije vlasti i strateških preokreta koji su kulminirali na vanrednoj sjednici Skupštine USK-a, održanoj 12. maja. Iako su stranke SDP i NiP u saradnji sa dijelom opozicionih aktera pokušale formirati novu skupštinsku većinu, krajnji rezultat bio je potvrda postojeće većine i ojačana pozicija aktuelne Vlade na čelu s premijerom Nijazom Hušićem (SDA).
Prema izjavama iz samog SDP-a, planirano je bilo rušenje Vlade kroz novu većinu koja je navodno imala podršku 16 zastupnika. Međutim, prema riječima zastupnice SDP-a Fatke Kulenović, u ključnom trenutku jedan zastupnik je povukao svoj potpis, čime je inicijativa izgubila većinsku podršku.
„Imali smo 16 potpisa, stavili smo potpise s drugom većinom, međutim, na sastanku je utvrđeno da taj šesnaesti potpis više ne vrijedi“, kazala je Kulenović.
S druge strane, iz SDA USK-a stigla je poruka da su pokušaji destabilizacije političkog stanja u kantonu vođeni iz Sarajeva. U saopćenju se navodi da je ministar vanjskih poslova BiH i lider NiP-a Elmedin Konaković „više vremena provodio u raspoređivanju političkih odnosa u Krajini nego u obavljanju svoje funkcije“.
Na koncu, vanredna sjednica nije rezultirala očekivanom promjenom vlasti. Umjesto toga, aktuelna koalicija koju čine SDA, SDP, POMAK, DF i dio NiP-a potvrđena je i dodatno ojačana ulaskom DF-a u izvršnu vlast. Tako je Mehmed Ćenanović razriješen s pozicije ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, a umjesto njega imenovan je Edvin Alijanović iz DF-a.
Posebnu pažnju izazvala je izjava zastupnika NiP-a u Skupštini USK-a Šuhreta Fazlića koji je podržao rekonstruisani saziv Vlade, naglasivši kako je ovaj politički trenutak pokazao da se o Krajini neće odlučivati u Sarajevu.
U razgovoru za medije, zastupnik u Parlamentu FBiH i bivši ratni komandant 502. viteške brigade Armije RBiH, Hamdija Abdić Tigar, također se osvrnuo na cijeli proces.
„Ljudima treba vlast. Idu izbori, prazna je kesa, i onda oni prodaju sve da bi došli do plijena. Ovdje ljudi rade normalno, šta će njima Unsko-sanski kanton? Taman se mi ovdje dogovorimo, ustabilimo, a neko dođe iz Sarajeva i pokušava to razvaliti“, izjavio je Abdić.
Dodao je da su se lokalni kadrovi SDP-a i NiP-a dugo opirali pritiscima sa viših stranačkih nivoa: „Oni kad te opkole ne puštaju, kao čopor. Ipak, SDA nikad ne treba potcijeniti.“
Ovim ishodom Unsko-sanski kanton zadržava političku stabilnost, dok će aktuelna koalicija imati 18 zastupnika, što joj daje komotnu većinu za daljnji rad. Premijer Nijaz Hušić ovom potvrdom vlasti bilježi važnu političku pobjedu i, kako mnogi tvrde, još jednom potvrđuje da Vlada uživa povjerenje većine u Skupštini.