Ekonomsko-socijalno vijeće za teritorij Federacije Bosne i Hercegovine razmatralo je više važnih tema, uključujući izmjene i dopune uredbe o isplati pomoći radnicima od poslodavca.
Dobra vijest je da se nastavlja mogućnost isplate pomoći radnicima u iznosu od 450 KM bez oporezivanja.
Čengić nakon sjednice ESV: Svi zaključci doneseni jednoglasno
Nakon sjednice, medijima se obratio predsjednik ESV-a Safudin Čengić, ističući da su svi zaključci doneseni jednoglasno, piše Fokus.
“Tražili smo informacije o realizaciji uredbe o subvencioniranju dijela doprinosa i isplati do 450 KM radnicima od strane poslodavaca koji su to u mogućnosti. Veliki broj poslodavaca iskoristio je ovu uredbu. Kada je riječ o uredbi o zadržavanju radnih mjesta kroz subvencije, dobili smo informaciju da nije došlo do smanjenja broja zaposlenih, već da se i dalje bilježi trend rasta. ESV je usvojio zaključke na osnovu podataka koje su dostavile institucije”, rekao je Čengić.
Pomoć radnicima od 450 KM moguće uplatiti do kraja 2025. godine
Usvojen je prijedlog izmjena i dopuna uredbe o isplati pomoći od 450 KM od poslodavca, a ova uredba u ovom obliku treba ostati na snazi do 31. decembra 2025. godine, prenosi Večernji list.
“Uredba je dala dobre rezultate i omogućit će redovna primanja radnika i zadržavanje zaposlenih u BiH. Vlada FBiH i premijer su podržali našu inicijativu, ali će tokom jula donijeti konačnu odluku, jer postojeća važi do 30. juna, uz mogućnost isplate plata u julu, dok bi nova uredba trebala važiti od 1. jula”, kazao je Čengić.
Sporna im naknada za radnike na bolovanju
“Imali smo raspravu o izmjenama Zakona o zdravstvenom osiguranju u FBiH. Ukazano nam je na brojne anomalije u zakonu zbog podijeljenih nadležnosti između Federacije i kantona. Ovo pitanje bi trebalo biti pokrenuto odmah kako bismo od nove godine imali drugačiji način obračuna ili vrednovanja onih koji su na bolovanju”, rekao je Čengić.
Prema njegovim riječima, Udruženje poslodavaca FBiH zatražilo je izmjene Zakona o zdravstvenom osiguranju kako bi se period isplate naknade za radnike na bolovanju smanjio sa sadašnjih 42 dana na 15 do 20 dana.
Smanjenje stope doprinosa
Od 1. jula 2025. godine počinje primjena novih zakonskih odredbi o doprinosima koje predviđaju smanjenje zbirne stope sa dosadašnjih 41,5% na 36%. Ovo je prva ovakva izmjena od 2009. godine.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima objavljen je u Službenim novinama FBiH broj 33/25, a iako je stupio na snagu 8. maja, njegova primjena počinje danas.
Prema novim odredbama, doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje na teret poslodavca smanjuje se sa 23% na 19,5%, dok se doprinos za zdravstveno osiguranje smanjuje sa 16,5% na 14,5%.
Sa strane zaposlenika, doprinos za PIO smanjuje se sa 6% na 2,5%, a za zdravstveno osiguranje sa 4% na 2%. Time se ukupno zbirno opterećenje smanjuje na 36%. Vlada Federacije BiH je u međuvremenu pokušala dodatno ublažiti učinak povećanih troškova donošenjem uredbe o sufinansiranju doprinosa poslodavcima za 2025. godinu.
Ova mjera predviđa refundaciju dijela doprinosa za zaposlene radnike, uz postavljanje određenih kriterija koje poslodavci moraju ispuniti, poput nivoa isplaćene neto plate i očuvanja broja zaposlenih.
Smanjenji doprinosi ne znači povećanje plata
Čengić je nakon sjednice ESV-a rekao da niko ne može obećati da će smanjenje doprinosa značiti povećanje plata radnika. Naglasio je da smanjenje doprinosa ne garantuje povećanje plata i da će o tome odlučivati poslodavci. Istakao je da bi savjestan poslodavac vjerovatno iskoristio ovu mjeru da poveća primanja zaposlenih, ali da znatan broj njih to, nažalost, objektivno ne može učiniti.
“Svaki poslodavac treba sam procijeniti može li to provesti. Vjerujem da će se većina odlučiti pomoći radnicima u skladu sa svojim mogućnostima”, poručio je Čengić. Dodao je da, prema informacijama iz Porezne uprave FBiH, broj zaposlenih u Federaciji nije smanjen i da se i dalje bilježi rast zaposlenosti.