Šta je „Čudo Jindoa“? Riječ je o prirodnom plimnom fenomenu, kada se na nekoliko sati otvori uski pješčani put dužine oko 2,8 kilometara i širine do 40 metara, koji povezuje ostrvo Džindo sa manjim obližnjim ostrvom Modo.
U tom periodu, more se doslovno povuče i hiljade ljudi mogu pješke preći između dva ostrva – nešto poput poznatog biblijskog „razdvajanja mora“.
Ova pojava traje 30 do 60 minuta i događa se dva do tri puta godišnje, najčešće između februara i juna, u vrijeme posebnog plimnog ciklusa (niskih oseka).
Zašto se to dešava?
Fenomen je rezultat ekstremno niske oseke uslijed kombinacije lunarnog ciklusa, geografskog položaja i morskih struja. Iako izgleda kao „čudo“, u potpunosti je prirodna pojava.
Od „čuda“ do nauke: šta zaista uzrokuje razdvajanje mora?
Ovaj događaj je prvi put privukao pažnju svjetske javnosti 1975. godine, zahvaljujući tadašnjem francuskom ambasadoru u Južnoj Koreji, Pjeru Landiju, koji je za francuske novine opisao pojavu kao „korejsku verziju Mojsijevog čuda“, aludirajući na biblijsko razdvajanje Crvenog mora.
Međutim, uprkos romantičnim nazivima i legendama, nauka nudi vrlo racionalno objašnjenje: fenomen se događa zbog ekstremno niskih oseka, izazvanih pojavom poznatom kao plimne harmonike.
Naime, gravitacioni uticaj Mjeseca i Sunca na površinu okeana izaziva promjene nivoa mora – visoke i niske plime. Ali, osim njihove pozicije, dodatni faktori kao što su rotacija Zemlje, međusobna udaljenost nebeskih tijela i drugi ritmični obrasci, zajedno utiču na pojavu izuzetno niskih oseka koje „razotkrivaju“ ovu stazu.
Kako objašnjava profesorica geonauka sa Univerziteta u Teksasu u Ostinu, Kevan Mofet, u pitanju je sinhronizacija više različitih „harmoničnih“ faktora. „Baš kao kad više bubnjara svira skoro istim ritmom – u jednom trenutku svi udare u isti takt i stvore snažan ‘udar’“, navodi ona.
U slučaju Jindoa, more se zapravo ne razdvaja, već se povlači, otkrivajući podvodni greben širok od 40 do 60 metara. Mofet smatra da je sediment vjerovatno taložen upravo na tom mjestu zbog specifičnih morskih struja između dva ostrva.
Sve dok se oblik ostrva i moreuz Mjongnjang koji reguliše nivo plime ne promijene, ovaj fenomen će se, kako ističe Mofet, najvjerovatnije nastaviti da se javlja svake godine.
Ipak, najviše se pamti legenda… i jedan tigar, piše National Geographic.
Legenda o „Čudu mora“
Prema predanju, tigar je nekada davno napao selo na Jindou, pa su se stanovnici spasavali bježeći na ostrvo Modo. U haosu, jedna starica po imenu Bjiong ostala je sama na ostrvu. Danima se molila “bogu mora”, Jongvangu, koji joj se u snu obratio i rekao da će sutradan more otvoriti „dugu“ kojom će moći da se pridruži porodici. Kada je izašla na obalu, voda se zaista povukla, a pred njom se ukazala staza u obliku duge. Porodica joj je tada prišla s druge strane, i od tada je nastalo vjerovanje i običaj koji se i danas čuva, prenosi Danas.
Događaj je postao poznat širom svijeta zahvaljujući francuskom ambasadoru Pierreu Randi, koji je 1975. o njemu pisao u štampi, nazivajući ga „korejskim čudom Mojsija“. Danas se tokom festivala okupljaju desetine hiljada turista, a lokalna zajednica organizuje kulturne performanse, tradicionalnu muziku, nošnje i morske šetnje sa gumama i čizmama.
(Vijesti.ba)