Sedamnaesti novembar je prva neradna nedjelja za trgovce u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH).
Izmjenama Zakona o unutrašnjoj trgovini u ovom entitetu cilj je bio zaposlenima u trgovini omogućiti slobodan dan koji mogu provesti s porodicom.
Prema istraživanjima resornog ministarstva, oko 96 posto zaposlenih u trgovini u Federaciji podržava neradnu nedjelju i praznike, a u ovom sektoru većinu njih čine žene, javlja Radio Slobodna Evropa.
Jedna od radnica koja je danas imala neradnu nedjelju je i Ivona Mihajlović iz Sarajeva, radnica u trgovini, koja je do sada svaku drugu nedjelju provodila na poslu.
Tvrdi kako sada mogu više vremena provoditi sa svojom porodicom, prijateljima, ali sada mogu sebi priuštiti i izlete.
-Ne moramo uvijek hodati po tržnom centru. Ima toliko drugih, lijepih stvari, tako, da radujemo se ovome.
Kako je navedeno u Zakonu, prodajni objekti su zatvoreni nedjeljom, a radno vrijeme određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote, u ukupnom trajanju do 90 sati sedmično, a koje trgovac samostalno raspoređuje.
Ova odredba se ne odnosi na: cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti tradicionalnih i starih obrta, prodajni objekti koji se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijaliziranih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima.
Odredba se također ne primjenjuje za dragstore čije je radno vrijeme od 00.00 do 24.00 sata svaki dan, te otkup primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima i u boksovima na tržnicama na malo, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima i u boksovima izvan tržnica na malo, prigodnu prodaju organizovanu u sklopu sajmova, priredbi i izložbi, prodaju putem elektronskih prodavnica, prodaju putem automata, prodaju u proizvodnim objektima porodičnih poljoprivrednih gazdinstava…
-Dragstori su radnje koje rade 24 sata 365 dana u godini. Znači, ono što ćemo mi voditi kontrolu, jeste da oni moraju ispuniti sve te uvjete i da ne mogu raditi selektivno radno vrijeme, a registrovati se kao dragstori, rekao je Amir Hasičević, federalni ministar trgovine.
Provođenje ove mjere sprovodit će Fedetalna uprava ua inspekcijske poslove, a nakon šest mjeseci prilagodbe, počinioci će se kažnjavati novčanim kaznama koje iznose od 2.000 do 5.000 maraka.
Građani podržavaju odluku o zabrani rada nedjeljom i praznicima.
– Red je više bio, nek’ se narod odmori, kaže Zenifa.
– Navike kupaca hoće se poremetiti, jer puno je turista koji su došli, a koji ne znaju, dodaje Berka.
U Bosni i Hercegovini je više od 140.000 zaposlenih u trgovini. U Republici Srpskoj neki gradoci i općine su samostalno donosili odluku o neradnoj nedjelji.
Iskustva drugih zemalja pokazuju da se potrošači prilagode i da ne dolazi do pada prometa.