Slučaj zaraze brucelozom u Sanskom Mostu, gdje je nedavno potvrđeno prisustvo bolesti kod muznih grla, ponovno je otvorio pitanje kontrole zoonotskih infekcija na području Unsko-sanskog kantona. Zaražene životinje su u skladu s protokolima eutanazirane i propisno zakopane, a nadležne institucije ističu kako je situacija pod kontrolom.
Iz Veterinarskog zavoda Bihać poručuju da bruceloza nije nova pojava, već realnost s kojom se godinama živi i uspješno nosi uz stalni nadzor i provođenje preventivnih mjera. Struka ističe kako trenutno nema razloga za paniku, ali upozorava na nužnost kontinuiranog provođenja kontrole, odgovornosti svih nadležnih, te saradnje farmera i veterinarskih službi.
U 2025. godini, od ukupno 1.786 testiranih goveda u Sanskom Mostu, 15 je bilo pozitivno na brucelozu, dok su u Ključu zabilježena još 5 zaražena grla. Sumnja se da bi izvor zaraze mogao biti nekontrolisani prelazak životinja između različitih područja ili ilegalni uvoz zaraženih grla bez prethodne dijagnostike.
Iako situacija zahtijeva pažnju, stručnjaci iz Zavoda ističu da su nadzorne službe aktivne i da je bolest lokalizirana.
U Kantonalnoj bolnici u Bihaću godišnje se registrira oko 50 slučajeva bruceloze kod ljudi. Radi se o ozbiljnoj sistemskoj bolesti koja može zahvatiti više organa, a liječenje nerijetko traje i preko šest mjeseci. Trenutno se na odjeljenju liječe dvoje djece i četvoro odraslih pacijenata.
Prevencija i rano otkrivanje ostaju ključni u borbi protiv širenja bruceloze. Neophodne mjere uključuju redovno testiranje stoke, izolaciju i uklanjanje zaraženih jedinki, kao i edukaciju farmera o pravilnoj obradi mlijeka i mesa. Slučaj iz Sanskog Mosta pokazao je važnost funkcionalnog i brzog odgovora veterinarskog sistema.
I dok je situacija pod kontrolom, nadležne službe pozivaju sve građane, posebno vlasnike stoke, na odgovorno ponašanje i saradnju u cilju zaštite zdravlja ljudi i životinja.