Iako nikome nije drago razmišljati o raku ili ići na preventivne preglede, većina vrsta raka je izlječiva ako se otkrije dovoljno rano.
Broj slučajeva raka kod osoba mlađih od 50 godina je u porastu, a zasad još nitko nije siguran zašto. Posebno su u porastu slučajevi raka dojke, limfoma i raka debelog crijeva među mlađim odraslim osobama. I nekoliko drugih vrsta raka, poput raka testisa, bubrega i gušterače, također su sve češće, iako i dalje prilično rijetke kod pacijenata mlađih od 50 godina.
Doktor Paul E. Oberstein, šef gastrointestinalne onkologije u Centru za rak Langone Perlmutter Sveučilišta New York, za New York Post je nabrojao nekoliko simptoma na koje bismo trebali obratiti pozornost jer mogu ukazivati na karcinom.
Promjene u crijevima
Kod raka debelog crijeva zabrinjavajuće su sve promjene u navikama odlaska na toalet. Ako stolica izgleda drugačije – tamnija je, drugačije je konzistencije ili je prisutna krv – svakako bismo trebali posjetiti ljekara.
Pretpostavlja se da je porast broja slučajeva raka debelog crijeva kod mlađih osoba svugdje u svijetu povezan s promjenama u okolišu i prehrani, ali točan uzrok još nije utvrđen.
Nenamjerni gubitak težine
Osobe oboljele od raka mogu primijetiti nenamjeran gubitak težine, osjećaj sitosti ubrzo nakon što su počele jesti, promjenu razine energije ili promjenu u spavanju. Dakako, ovo su vrlo općenite i uobičajene stvari koje obično ne znače rak, ali ponekad mogu biti prvi znak da nešto nije u redu.
Najvažniji od ovih simptoma je nenamjerni gubitak težine jer ljudi obično ne mršave bez truda. No, ako netko slučajno smršavi ili primijeti da više ne može jesti kao prije, trebao bi porazgovarati sa svojim ljekarom.
Kvržice ili druge abnormalnosti
Jedan od najčešćih karcinoma kod osoba mlađih od 50 godina je rak dojke, a bolest se otkrije kad pacijent (najčešće žena, ali rak dojke mogu dobiti i muškarci) otkrije neku abnormalnost, poput kvržice, promjene boje kože ili iscjetka iz dojke.
Još jedan rak koji je sve češći među mladim ljudima – iako je i dalje općenito prilično rijedak – je rak testisa. Ako muškarac osjeti kvržicu ili abnormalnost u testisu, trebao bi potražiti ljekarsku pomoć bez obzira na to je li kvržica bolna ili nije.
Kožne lezije
Rani znakovi melanoma ili drugih vrsta raka kože često se manifestiraju kao abnormalnosti na koži.
Sve nove pojave ili promjene na koži trebalo bi prijaviti ljekaru.
Neobična krvarenja
Osim krvi u stolici, postoje i drugi oblici neobičnih krvarenja. Na primjer, krv u mokraći može biti rani znak problema u mjehuru ili bubrezima.
Vaginalno krvarenje ili krvarenje nakon spolnog odnosa može ukazivati na rak vrata maternice ili potencijalno čak i na rak endometrija te bi se trebalo provjeriti.
Dobra vijest je da je rak vrata maternice postao rjeđi kod mlađih odraslih osoba.
Noćno znojenje
Ako netko pati od noćnog znojenja ili dobije povišenu temperaturu i groznicu bez nekog jasnog razloga (nije u menopauzi), to bi mogao biti znak da se nešto razvija u limfnom sustavu, poput limfoma.
Oticanje žlijezda, uključujući one ispod pazuha ili tamo gdje se nalaze limfni čvorovi, svakako bi trebalo pobuditi sumnju.
Ostali simptomi
Lako stvaranje modrica, česte infekcije ili umor mogu biti znakovi leukemije, jednog od najčešćih oblika raka kod djece. Bol, česti lomovi kostiju ili druge nelagode mogu ukazivati na sarkom.
Promjene vida, glavobolja ili bol u leđima mogu signalizirati rak mozga ili leđne moždine.
Nenamjerni gubitak težine, bol u želucu, bol koja se širi u leđa, a ponekad i žutica (kad koža postaje blago žućkasta, a urin taman) mogu ukazivati na rak gušterače, rijetku bolest koja je sve češća kod osoba mlađih od 50 godina, iako i dalje vrlo rijetka.
Kako smanjiti rizik od raka
Rizik obolijevanja od raka moguće je smanjiti poboljšanjem prehrane, prestankom pušenja i redovitom tjelovježbom, kao i praćenjem zabrinjavajućih simptoma i odazivanjem na preventivne preglede.
Žene mlađe od 50 godina trebale bi redovito obavljati mamografiju kako bi otklonile sumnju na rak dojke i Papa test kako bi bile sigurne da se ne razvija rak vrata maternice.
Kolonoskopija za otkrivanje raka debelog crijeva preporučuje se svima starijima od 45 godina, a probir za rak prostate preporučuje se muškarcima koji su u određenom riziku.
Probir za rak štitnjače i krvi ljekar će preporučiti ako osoba ima porodičnu anamnezu.
Iako nikome nije drago razmišljati o raku ili ići na preventivne preglede, važno je naglasiti da je većina vrsta raka izlječiva ako se otkrije dovoljno rano.
(Vijesti.ba)