Novi uređaj koji povezuje mozak sa kompjuterom omogućio je ženi da ponovo govori nakon 18 godina od moždanog udara.
Američki naučnici razvili su eksperimentalni interfejs mozak-kompjuter (BCI) koji pretvara misli u govor u realnom vremenu. Ovaj uređaj testiran je na 47-godišnjoj pacijentici, kvadriplegičarki, koja je pre 18 godina izgubila sposobnost govora uslijed moždanog udara, piše zimo.dnevnik.hr.
Kao dio kliničkog ispitivanja, ljekari su ugradili uređaj u njen mozak, omogućavajući mu da prevede njenu namjeru da govori jasne rečenice, objasnio je Gopala Anumančipali sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju, koautor studije objavljene u časopisu Nature Neuroscience.
Za razliku od drugih BCI uređaja koji uvode mala kašnjenja u obradi govora, ovaj sistem održava tok razgovora.
To je prilično veliki napredak u našoj oblasti, rekao je za agenciju AP Džonatan Brumberg sa Univerziteta u Kanzasu, koji nije bio uključen u studiju.
Autori studije koristili su elektrode za snimanje moždane aktivnosti žene dok je nečujno sastavljala rečenice. Sintisajzer, zasnovan na njenom glasu prije povrede, integrisan je sa AI modelom koji prevodi neuronsku aktivnost u govor.
“Ne čeka se da se rečenica završi. On to obrađuje u hodu”, rekao je Anumančipali.
Iako su potrebna dalja istraživanja, Anumančipali veruje da bi uz “održivo ulaganje” tehnologija mogla da stigne do pacijenata u roku od jedne decenije.
Projekat je djelimično finansiran od američkog Nacionalnog instituta za zdravlje i na sreću nisu uticali nedavni rezovi NIH-a.
(Vijesti.ba)