Gost novog izdanja Politbiroa bio je SDA-ovac Edin Ramić.
Povod za razgovor bio je dogovor koji su probosanske stranke napravile oko zajedničkog nastupa u RS, ali je s urednikom Kenanom Kešmerom otvorio i brojne druge teme.
Ramić je govorio o nezadovoljstvu NiP-a postignutim dogovorom.
“Uvijek su najusijanije glave onih koji su frišku napustili SDA”, navodi Ramić
Ramić govori o tome šta su ciljevi probosanske politike u RS i šta je do sada dovodilo do sve slabijih razultata.
“Imali ste politie ‘100 posto BiH’ pa nas nema nigdje, pa sad imate ‘građanska država, jedna čovjek jedna glas’ kao da nemamo Ustava… i sve to dobije neki broj glasova. A mi moramo onda objašnjavati ljudima kako nešto ne može”, naveo je Ramić.
On je govorio o vladavini stranaka Trojke te o optimizmu SDA da će nakon Općih izbora praviti vlast.
“Ne trebamo mi objašnjavati više situaciju, ali postoji strah da ćemo se uljuljkati i previše baviti sami sobom i listama”, istakao je Ramić.
Dalje je govorio o mogućim koalicijama, šta misli o vlasti SDA-SDP, ali i Izetbegovićevoj ‘relaksaciji’ sa Draganom Čovićem.
Ramić govori o tome šta će biti sa Izetbegovićem ukoliko izgubi izbore s obzirom da je iduće godine Kongres SDA.
“Ako bude htio, vjerujem da će Izetbegović biti opet izabran za predsjednika SDA”, kaže Ramić.
On govori o odnosu Bakira i Sebije Izetbegović prema SDA-u, ali i ‘novim snagama’ stranke koje mnogi vide kao destruktivni dio.
Ramić govori otvoreno i o tome zašto Bošnjaci ne treba da podržavaju niti jednu stranu u političkom ringu u RS – ni SNSD i stranke opozicije.
“Što bi nas to zanimalo?”, ističe Ramić.

