U Federaciji BiH potvrđena je gripa tipa A, podtip H1N1 pdm09, a aktivnost bolesti slične gripi (ILI) je srednjeg intenziteta, potvrdili su iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH. Prema podacima epidemiološkog biltena, tokom novembra 2024. (posljednji objavljeni podaci) ILI – bolest slična gripi bila je vodeća zarazna bolest u FBiH (73,4%).
Inače, nadzor nad gripom u FBiH je počeo u oktobru i trajat će do maja 2025., a vrhunac aktivnosti gripe očekuje se tokom ovog i idućeg mjeseca.
Tokom prošle sezone gripe 2023./24. prijavljeno je ukupno 28.677 oboljelih koji su imali simptome slične gripi. Vakcinisanje protiv gripe smanjuje rizik od ozbiljne bolesti, sigurno je i besplatno za rizične grupe. A to su osobe starije od 65 godina, štićenici i zaposlenici domova za starije, hronični bolesnici bez obzira na životnu dob te trudnice.
nače, bolest počinje naglo, a najčešći simptomi su: visoka temperatura (nerijetko viša od 40 stepeni), bolovi u mišićima (mialgije) i bolovi u zglobovima (artralgije), gubitak apetita te opća slabost. Za gripu je karakteristična pojava respiratornih simptoma u drugom dijelu bolesti.
Tako se uz prve simptome mogu razviti neugodniji i respiratorni poput: fotofobije, glavobolje i retrobulbarnog bola (bol iza očne jabučice), suhog kašlja i osjećaja žarenja u ždrijelu te žarećeg bola iza prsne kosti.
– Hroničnim bolesnicima, ali i zdravima, posebno djeci, preporučuje se da što više vremena provode na svježem zraku i sredinama s niskom nivoom zagađenja zraka. Posebno je važno da hronični bolesnici, starije osobe, djeca i trudnice ne borave u zadimljenim prostorijama. Stručnjaci ne preporučuju vježbe i trčanje na otvorenom – upozorili su iz Zavoda.
Među preporukama je i smanjeno korištenje čvrstog goriva, pogotovo uglja, a pri boravku na otvorenom koristiti zaštitu u vidu standardiziranih zaštitnih maski s filtrom (hronični bolesnici nakon konsultacije s doktorom).