Naziv “Bluetooth” nije samo tehnički termin, već nosi zanimljivu priču i historijsku pozadinu koja seže u deseti vijek.
Ime Bluetooth potiče od danske i norveške reči “Blåtand”, što znači “plavi zub”. Ime je prvobitno bilo nadimak danske kraljevske figure Haralda I, poznatog kao Harald Blåtand. Kralj Harald je bio poznat po svom “mrtvom” zubu koji je bio tamno plave boje, što je u to doba bila retkost i oznaka njegove jedinstvenosti.
Više od puke anegdote, Harald Blåtand je igrao ključnu ulogu u istoriji Skandinavije. Njegova sposobnost ujedinjavanja Skandinavije bila je inspiracija za ime moderne tehnologije koja omogućava povezivanje različitih uređaja i platformi.
Kada su izumitelji Bluetooth tehnologije, Džim Kardaš iz Intela i Sven Matison iz Ericssona, razmišljali o imenu za novu bežičnu tehnologiju sredinom 1990-ih, tražili su simboličan naziv koji bi predstavljao sposobnost spajanja različitih uređaja. Kardaš, koji se u to vrijeme zanimao za istoriju Vikinga, predložio je “Bluetooth” kao radni naziv inspirisan Haraldovom sposobnošću da ujedini Skandinaviju baš kao što su oni namjeravali da ujedine PC i industriju mobilnih telefona pomoću bežične veze kratkog dometa, prenosi Biznis.ba.
Naziv je prvobitno bio privremen, ali je brzo stekao popularnost i na kraju je postao zvanični naziv tehnologije. U duhu istorijskog značaja i univerzalnosti, simbol Bluetooth-a takođe nosi istorijsku referencu. Logo tehnologije kombinuje rune, skandinavske simbole, koje predstavljaju inicijale Haralda Blåtand.
Od svog osnivanja, Bluetooth tehnologija dramatično je izmijenila pejzaž bežičnih komunikacija. Omogućila je lakše povezivanje uređaja bez upotrebe kabla, što je dovelo do razvoja brojnih pametnih uređaja, od slušalica do pametnih satova. Bluetooth je postao sinonim za bežičnu komunikaciju u svakodnevnom životu, omogućavajući jednostavniju i efikasniju interakciju između različitih tehnoloških uređaja
(Vijesti.ba)