Srbijanska pjevačica Jelena Karleuša izazvala je val osuda i negodovanja nakon što je putem društvenih mreža objavila status u kojem je negirala genocid u Srebrenici, tvrdeći da je „na prostorima Balkana genocid doživio samo srpski narod“.
„Genocid je sistematsko ubijanje djece, starih, mladih, muškaraca, žena… REDOM SVIH DA SE SATRE SJEME. To je na prostorima Balkana doživio samo jedan narod. SRPSKI. I nijedan drugi“, napisala je Karleuša.
Njena izjava objavljena je uoči 30. godišnjice genocida u Srebrenici, što je dodatno šokiralo javnost u Bosni i Hercegovini i šire. Genocid u Srebrenici je pravosnažno okvalifikovan kao genocid od strane međunarodnih sudova, uključujući Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Međunarodni sud pravde (MSP). Za ovaj zločin osuđeni su brojni politički i vojni lideri Republike Srpske, uključujući Ratka Mladića i Radovana Karadžića.
Pored sudskih presuda, genocid u Srebrenici je potvrđen i priznat kroz brojne međunarodne rezolucije, uključujući i onu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
U julu 1995. godine, u zaštićenoj zoni pod patronatom Ujedinjenih nacija, pripadnici Vojske Republike Srpske su sistematski ubili više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka, čime je počinjen najstrašniji zločin u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
Zbog negiranja ovog zločina, građanska aktivistkinja Alma Krkić pokrenula je online peticiju kojom se traži zabrana ulaska Jelene Karleuše u Bosnu i Hercegovinu.
„Mi, potpisnici ove peticije, zahtijevamo zabranu ulaska Jelene Karleuše u Bosnu i Hercegovinu zbog njenih javnih izjava koje negiraju, relativiziraju i vrijeđaju žrtve genocida u Srebrenici — tragičnog događaja koji se ne smije zaboraviti niti umanjivati“, navodi se u tekstu peticije.
Krkić dalje ističe da Karleušine izjave „predstavljaju ne samo uvredu za preživjele i porodice žrtava, već i pokušaj povratka retorici mržnje koja je dovela do zločina“.
„Bosna i Hercegovina je zemlja koja njeguje kulturu sjećanja i poštovanja prema svim žrtvama. Ne smije dozvoliti da osobe koje negiraju genocid i šire netrpeljivost dobiju prostor i legitimitet na njenoj teritoriji. Poštovanje prema žrtvama i istini mora biti iznad svih interesa i zarada“, zaključuje pokretačica peticije.
Ukoliko želite podržati ovu inicijativu i potpisati peticiju za zabranu ulaska Jelene Karleuše u Bosnu i Hercegovinu zbog negiranja genocida u Srebrenici, to možete učiniti klikom OVDJE.